30. november 2003 kell 22:00

Lumi toob endaga hiired

- Kuni lund veel ei ole, võib tegeleda töödega, mis seni on ajapuudusel edasi lükatud. Näiteks tasub kriitiliselt hinnata püsilillepeenarde, kiviktaimlate, turbaaedade olukorda ? sageli võib märgata, et usina rohimise käigus on hulk mulda (turvast) koos rohuga kompostihunnikusse rännanud ja püsikute ümbrus suisa lohku vajunud. Kompostikihi või kooremult?i lisamine parandab oluliselt taimede talvitumistingimusi ning vähendab külmakahjustuste ohtu. Mult?ikihi paksus ei tohiks ületada 8 cm. Puutüvede ümber peab jääma pisuke mult?ivaba ala (lisatav pinnas ei tohi ?nõjatuda? vastu tüvesid).

- Hilissügiseste kargete ilmadega võiks ette võtta mõne ebasobivas kohas paikneva või oma aja äraelanud suure puu mahavõtmise. Kännud tuleks püüda mullast välja juurida, sest pinnases kõdunevad nad aeglaselt ja paljud taimeliigid arvavad hoopiski, et kätte on jõudnud teine noorus ning ajavad kevadel rohkesti juurevõsusid.

- Seni, kuni pinnas on sula, võib jätkuvalt tegeleda kevadel istutada plaanitavatele puudele-põõsastele istutusaukude kaevamisega. Suuremasse auku saate riisuda lehti, lõikuda neile sekka peenemat oksarisu, lisada võimalusel sõnnikutki, raputada mõned peotäied kompleksväetist, tühjendada saunaahju või kamina tuhasahtli, puistata kõige selle sekka köögijäätmeid ja kevadel pole enam muret, kuidas küll puu teie lahjal maal lopsakalt kasvama hakkaks. Talve jooksul jõuab istutusaugu täide laagerduda ja tihedamaks vajuda. Kiirel kevadtööde ajal pole enam tarvis aega raisata mõtisklustele, kuhu täpselt puu või põõsas istutada ja millega istikut turgutada.

- Jõudumööda võib tegeleda okste lõikamisega. Aias leidub enamasti alati oksi, mis on kasvanud vales suunas, on murdunud või lihtsalt raugastunud ja need tuleb välja lõigata. Ärasaetud oksatüügaste lõikepinna tasandame terava noaga ja katame pookevaha kihiga.

- Lehtpuud ja -põõsad on raagus. On paras aeg heita kriitiline pilk oma krundi piirdele. Suvel katavad puude lehed piirdeaeda sageli sedavõrd, et me ei märkagi, et aed on lääpa vajunud või vajaks hädasti värvimist. ?Siseaudit? aitab paika panna kevadiste tööde plaani.

- Oktoober ja novembri esimene pool oli soe. Talvekatteid oli vara paigaldada. Enne püsivate külmade saabumist paigaldatud soojustus võib teha kasu asemel kahju. Taimed hauduvad ülemääraste katete all ära. Temperatuuri alanedes pannakse soojustus järk-järgult paika.

- Kui pehme lumi on maha sadanud, saabub pidu hiirte õuele. Nad saavad lume all segamatult maiustada puude-põõsaste koorega. Aitab spetsiaalne peletusvärv, aga ka kuuse- või kadakaoksa keeramine tihedalt ümber tüve. Valget värvi peletusvärv kaitseb tüvesid ka päikseliste ilmadega tekkivate tugevate temperatuurikõikumiste eest, mille tulemuseks on koore lõhenemine. Kellel oktoobris-novembris tüved hiirte vastu kaitsmata jäid, saab seda teha veel detsembriski. Värvitakse siis, kui õhutemperatuur on plusspoolel.

- Olgu siinkohal veel kord meelde tuletatud, et pärast lörtsisegust lumesadu tuleb okaspuudelt lumi maha raputada. Seda tänamatut tööd ei saa edasi lükata ? sulalumi võib temperatuuri langedes okste külge külmuda ja siis ei saa lund mingi väega okstelt maha. Raske lumemüts vajutab oksad laiali ja kaunis okaspuuvorm kaotab kevadeks kogu oma ilu.

- Kätte on jõudnud aeg aeda jõulumeeleolu tuua. Täiendavate aiavalgustite ja küünalde asetamise kava võiks varakult valmis mõelda. Mõne eraldiseisva okaspuu saab kenasti ehterüüsse panna. Vajalikud juhtmed tuleks paigaldada enne, kui tõsisemad külmad saabuvad.

- Järjest enam kogub populaarsust maharaiutud kuuse asemel elusa jõulupuu kasutamine. Sobivad paraja kõrgusega potiistikud. Kõrvuti kuuskedega võiks ehtida erinevaid nulgusid ja ebatsuugasid. Kasvukujult on nad kuusega väga sarnased. Hariliku kuuse asemel on igati sobivaks jõulupuuks mustad, valged või torkavad kuused. Potijõulupuu saab kevadel aeda maha istutada. Tähele tasuks panna paari näpunäidet: potiistik peaks soojas toas olema võimalikult lühemat aega. Vastasel juhul ajab puu noored kasvud välja, külma kätte sattudes need hukkuvad. Istik tuleks tuppa tuua vahetult enne jõule ja viia välja tagasi kohe uue aasta hakul. Toas olemise ajal tuleb jälgida, et potis olev muld liialt läbi ei kuivaks. Pärast väljaviimist tuleks pott külma kaitseks ümbritseda turbamulla, saepuru või kivivillaga. Kui pinnas ei ole külmunud, siis on lahendus väga lihtne ? potijõulupuu kaevatakse koos potiga maasse ja kevadel istutatakse õigele kohale (siis juba ilma potita). q

Autor: Jüri Annist

Hetkel kuum