Kristiina Randmaa • 1. detsember 2003 kell 22:00

Koolitaja võitis Soome maksuameti

Möödunud nädala lõpus sai Helsinki Consulting Group (HCG) Soome esimese astme kohtus võidu Soome maksuametniku üle, kes nõudis HCG Eesti tütarfirma Esko Koolitus ja Konsultatsioonid jaotamata kasumi maksustamist Soomes. Esko Koolitus ja Konsultatsioonid teenis 2000. aastal 2,1 miljonit krooni kasumit, millest 2001. aastal maksti dividendidena välja pool miljonit krooni ning Eesti riigile tasuti summa pealt maksud.

Helsingi ja Uudenmaa maksuameti revident Jouni Weckström leidis, et HCG võlgneb kasumi jaotamata osa pealt kohalikule maksuametile Soomes ligi miljoni Eesti krooni eest tulumaksu.

Soome maksuinspektori võit kohtus oleks olnud pretsedent Eesti-Soome maksustamisküsimuses, mis oleks puudutanud tuhandeid siinseid Soomega seostud ettevõtteid.

?Meile sattus lihtsalt julm maksuinspektor, kes arvas, et firmast väljaviimata kasumit peaks Soomes maksustama,? ütles ASi Esko Koolitus ja Konsultatsioonid juhataja Riin Ehin. Tema sõnul rahustas võit esimese astme kohtus maha paljud Eestiga seotud Soome firmad.

Jouni Weckströmil on 30 päeva aega, et kohtukaotus edasi kaevata.

Soome maksuametnik Jouni Weckström, kes nõudis Helsingi Consulting Groupi tütarfirmalt miljon krooni tulumaksu, ei tegele enam HCG juhtumiga.

?Ma ei tegele enam selle juhtumiga, olen teisel ametikohal,? ütles Weckström, kes möödunud suvel tegi ettekirjutuse ja kaebas kohtusse Soome firma Helsinki Consulting Groupi, nõudes ettevõttelt ligi miljon krooni tulumaksu Eestis asuva tütarettevõtte Esko Koolitus ja Konsultatsioonid 2000. aastal teenitud kasumilt.

Weckströmi sõnul on ta kohtuasjast eemaldunud isiklikel põhjustel, sest üritab oma doktoritööga lõpule saada. ?Ma ei saa midagi kommenteerida, sest see on minu pädevusest väljas,? ütles ta. Weckströmi sõnul on ta kursis, et Soome maksuamet jäi möödunud nädalal maksuvaidluses HCGga kaotajaks, kuid keeldus seda kommenteerimast. ?Küsimus oli interpretatsioonis,? nõustus ta avaldama.

Augusti keskel ütles Jouni Weckström, et olukorra kirjeldamiseks võib kasutada sõna offshore. ?Mulle ei meeldi selle sõna kõla ja ma ei tahaks sellega siduda Eesti ettevõtteid, kuid Eestis on praegu olukord, kus firma kasumit ei maksustata ning see tähendab, et raha jääb igaveseks firma käsutusse,? lisas ta.

Ta lisas, et tegemist on puhtalt juriidilise probleemiga, millele iga firma oleks pidanud mõtlema enne Eestisse investeerimist. ?Kui nad professionaalidena pole seda aga teinud, siis on nad ignoreerinud oma kohustusi,? teatas Weckström, viidates Soome välismaiste vaheühingute aktsionäride maksustamise seadusele, mille kohaselt puudutab kõnealune pretsedent ettevõtteid, mis ei tegele asukohariigis tööstusliku tootmisega, millest üle poole kuulub Soome residentidele ning mis maksavad asukohariigis makse vähem kui kolm viiendikku Soomes kehtivast tulumaksust.

Praegu on Soomes tulumaks 29%, Eestis aga ettevõtted kasumi pealt üldjuhul tulu ei maksa ning seega ütlebki Weckström, et siinne maksumäär on selgelt liiga madal.

Hetkel kuum