Tõnis Arnover • 1. detsember 2003 kell 22:00

Londoni telg Euroopa poliitikas

Suurbritannia pealinn London on viimastel nädalatel olnud kuum paik. Selle telje ümber on Euroopa poliitikat tehtud rohkem kui Brüsselis. Briti peaminister Tony Blair, kelle kõrval seismine Eesti peaministrigi hiljuti hetkeks meedia huviorbiiti tõstis, on kahe maailma liidri võõrustamisel pidanud tegema valikuid, mis omavahel ei klapi. Blair on hoidnud selja sirgu.

USA president George W. Bush, kelle eelkäijatest Woodrow Wilson viimati 85 aastat tagasi võttis vaevaks Londonit väisata, otsis oma ?lähimalt liitlaselt? jätkuvat toetust Iraagis. Selle ta sai. Edasi soovitas president brittidel koos teiste eurooplastega tungivalt hoiduda NATO-le alternatiivsete üksuste loomisest. Selle peale saadud vastus oli diplomaatilisem: ?Me ei nõustu millegagi, mis võiks NATOt õõnestada.?

Järgmine külaline oli Prantsusmaa president Jacques Chirac. Et siluda Iraagi sõja eel lahvatanud tüli, kiitis Chirac alustuseks Inglise ragbimeeskonda, mis oli heas stiilis jagu saanud prantslastest ja ka ameeriklastest ning võitnud esmakordselt MMi. ?See teenitud võit oli kogu Euroopa võit,? tunnustas ta suuremeelselt.

Suhted soojenenud, läks jutt tõsisematele teemadele. Prantslased, kelle arvates NATOs domineeriv USA paneb seda organisatsiooni järjest rohkem oma pilli järgi tantsima, tegid brittidele ettepaneku ühineda Euroopa sõjalise planeerimise keskuse loomisega. Britid, kes on tüdinud, et superriik omavahelises koostöös nende arvamust nii vähe arvestab, jäid kuulatama, sest Euroopas oleksid nad tegijad. Chirac jätkas kuuma raua tagumist, lubades belglased kõrvale jätta ja asja koos sakslastega kolmekesi käsile võtta. Britid rääkisid Londonisse kolme riigi infodirektoraadi loomisest, kuid pillasid vihje ka teisele poolele: me ei tee midagi, mis NATOt õõnestaks.

Sellest koostööst võib isegi asja saada, kui meenutada ühe briti diplomaadi ütlust: ?Suurbritannia ja Prantsusmaa on nagu vana abielupaar, kes mõnikord ähvardavad teineteist tappa, kuid eales ei mõtle lahutusele?.

Hetkel kuum