Anne Oja • 2. detsember 2003 kell 22:00

Euroopa Liit lõpetas suhkru eksporditoetuse maksmise

Toetuste maksmise tühistamisega püütakse ühtlustada hinnaerisusi liituvate riikide ja liikmesriikide põllumajandussektori vahel, ütles ELi suhkrukomitee istungil osalenud põllumajandusministeeriumi kaubandusbüroo peaspetsialist Kalle Nõlvak eile.

Esialgsete kavade kohaselt pannakse suhkru laojääkide jälgimise eelnõu suhkrukomitees hääletusele 11. detsembril. Eesti valitsuskabinet kavatseb laojääkide vältimise meetmeid arutada ülehomme.

Suhkru maaletooja Montemar OÜ tööstusklientidele on tehtud pakkumisi pärast tuleva aasta 1. maid turuhinnast odavamat suhkrut osta. ?Spekulantide sõnul on neil suhkur juba olemas ja peidetud,? vahendas Montemari juht Eve-Liin Salumäe klientide sõnu. ?See on aga väga vähe tõenäoline, et selline spekuleerimine pärast 1. maid läbi läheks,? lisas ta. Salumäe sõnul varuvad suhkrut praegu peamiselt eraisikud.

Salumäe ütles, et suhkruostmise paanikaks pole põhjust. Dotatsioon, mille Euroopa Liit eelmisel nädalal Eestisse toodavale suhkrule kaotas, otseselt siinset suhkru hinda ei mõjuta.

Salumäe selgitas, et kõigil vähegi tõsiseltvõetavatel Euroopa Liidu suhkru hulgikauplejatel on viis kuud kehtivad suhkrulitsentsid. Kui litsents doteeritud suhkru ekspordiks soetati oktoobri alguses, kehtib see näiteks veebruari lõpuni. Seega on doteeritud ja doteerimata suhkru hind Eesti tööstustele ning tarbijatele kuni 1. maini sama. Hind määratakse Londoni börsil ega erine maailmaturu hinnast, rääkis Salumäe.

?Selliseid huvitavaid vendasid on ka meile helistanud ja küsinud, kas ostame suhkru ära,? tunnistas ASi Kalev juht Oliver Kruuda. ?Olen siis küsinud, et kus meie kasu siis on, kui nemad kavalad on.?

Kruuda sõnul peaks toll tihendama saatelehtede ja kauba kontrolli piiril. Samuti vajavad toiduainetööstused siseturu müügi languse korvamiseks toetust.

ASi Salvest juht Tamara Gubenko ütles, et suhkru hinna eelseisev kolmekordistumine paneb hinnatundlikud ostjad kodus moosi keetma. Poes lisandub moosipurgi hinnale umbes poolteist krooni.

?Meie klient teenib rohkem, kui hoiab kodus supi keetmisega kokku,? kirjeldas Gubenko ettevõtte praegust sihtgruppi. Salvesti toodangust moodustavad põhiosa supid, salatid või vähese suhkrusisaldusega hoidised. Salvesti tootmistsüklist tingituna kajastub suhkru hinna tõus alles järgmise hooaja moosides.

Hetkel kuum