Ülo Toomsalu • 2. detsember 2003 kell 6:09

PM: valitsuse tüliõunaks saab europarlamendi valimiste kord

Kuigi valitsus oli vastu Isamaaliidu ettepanekule muuta europarlamendi valimisnimekirjad avatuks, kavatseb Res Publica saadikurühm hääletada ettepaneku poolt.

Isamaaliit tahab muuta Eesti esindajate Euroopa Parlamenti valimise seadust nii, et saadikute järjekord valimisnimekirjas reastatakse pärast valimisi ümber vastavalt iga kandidaadi häälte arvule. See tähendab, et valituks osutub see kandidaat, kes kõige rohkem hääli sai, mitte see, kelle erakond nimekirjas esimeseks paigutaks, kirjutab Postimees.

Kinniste ehk partei poolt lõplikult kindlaks määratud nimekirjade poolt on praegu Riigikogus kindlalt veel vaid kaks saadikurühma - Reformierakond ja Rahvaliit, kellel on kokku kõigest 32 häält.

Avatud nimekirjade poolt on lisaks opositsioonierakondadele (Isamaaliit, Mõõdukad, Keskerakond) ka Res Publica saadikurühm.

Reformierakond proovis veel eile hommikul põhiseaduskomisjonis Isamaaliidu eelnõu maha hääletada, kuid põhiseaduskomisjoni esimehe Urmas Reinsalu (Res Publica) hääle toel otsustas komisjon häältega viis nelja vastu saata eelnõu parlamenti teisele lugemisele.

Sellel hääletusel ei läinud lõhki mitte ainult valitsusliit, vaid ka Res Publica saadikud isekeskis. Erinevalt Reinsalust hääletasid Res Publica liikmed Siiri Sisask ja Avo Üprus saadikurühma otsust eirates avatud valimisnimekirjade vastu.

Res Publica peasekretär Ott Lumi selgitas partei peajoone kõrvalekallet valitsuskoalitsiooni enamuse hoiakust partei otsusega. «Kuna koalitsioonileping europarlamendi valimiste korda ei käsitle ja muid kokkuleppeid ka pole, on see küsimus iga erakonna otsustada,» sõnas Lumi.

Hetkel kuum