Ülo Toomsalu • 3. detsember 2003 kell 6:29

PM: Hasartmängurid pääsevad tulumaksust

Rahvaliidu esindajad hääletasid eile Riigikogu rahanduskomisjonis koos opositsiooniga maha ettepaneku taastada hasartmängutulu tulumaks.

Rahvaliidu saadikurühma esimees Jaanus Männik ütles Postimehele, et ta ei pea hasartmängutulu maksustamist otstarbekaks, sest hasartmängurite tulu on peaaegu võimatu arvestada ja kontrollida ning hasartmängude korraldajad maksavad niigi hasartmängumaksu.

«Mida pole võimalik kätte saada, seda pole mõtet ka taga ajada,» viitas Männik sellele, et hoolimata aastaid kehtinud maksukohustusest pole riik seni suutnud hasartmängutulult maksu koguda.

Rahandusminister Taavi Veskimägi seevastu nimetas kasiinodes ja muudes mängupaikades teenitud tulult tulumaksu kättesaamist võimalikuks ja on juba ette valmistanud ka vastavad seaduseelnõud.

Veskimägi rõhutas, et hasartmängutulu maksustamise puhul on riigikassa täitmisest tähtsam võitlus rahapesuga ja kõikide tulude võrdsus seaduse ees.

Tulumaksukohustus sunniks hasartmängude korraldajaid registreerima suuremad võidud ja võitjad, mis aitaks vähendada rahapesuvõimalust.

«Igatahes ei ole hasartmäng asi, mida riik peaks tulumaksuvabastuse kaudu soodustama,» ütles Veskimägi. «See, et seadust on raske täita, ei saa kindlasti olla tõsine põhjus seadusesätte tühistamiseks.»

Paljud poliitikud seostavad Rahvaliidu võitlust hasartmängutulu maksustamise vastu Hasartmängude Korraldajate Liidu direktori Tõnis Rüütliga, Rahvaliidu aktiivse liikmega, kes oli viimastel kohalikel valimistel Rahvaliidu kandidaat Tallinna linnapea kohale.

Rahvaliidu saadikurühma esimees Jaanus Männik eitas eile Postimehe küsimustele vastates seda seost. «Me lähtume oma tegevuses tervest mõistusest, mitte kellegi omakasust,» sõnas Männik.

Hetkel kuum