Tiit Reinart • 4. detsember 2003 kell 22:00

Arutus ja tegelik elu

Nagu 1. juuni oli eile. Rahulolevad juuniorid said hommikul pikemalt põõnata või telekast multikaid vahtida. Kes plaanis end päeva peale kinno, kes mujale. Sest õpetajad streikisid ja lapsed kooli minema ei pidanud.

Hea küll, streik on tõsine asi ja õpetajatel selleks olulised põhjused. Aga lastekaitsepäevaks pani mind eilset ironiseerima üks teine kooliteemaline uudis. Mis minule küll üpris totter tundus. No koolivägivald ju teema mille ümber arutlemine üha kõrgemaid tuure korjab. Esmaspäeval korraldati selleks üks konverentski. Tõenäoliselt vajalik sündmus. Ainult et muu hulgas jäi sellelt tarkade peade foorumilt kõlama üks ?tõsine? avastus: läbi aegade õpilaste lemmikraamatuks olnud ja kohustuslikku kirjandusse kuuluv Oskar Lutsu ?Kevade? leiti olevat üdini (kooli)vägivaldne raamat. Saime teada, et Teele tegi Arno kallal psühhoterrorit, manipuleerides tema tunnetega; et Toots vägivallatses verbaalselt Kuslapi kallal, nimetades teda Tiuguks. Et Kiir oli sotsiaalse vägivalla ohver, kui Toots ta saapanööbid ära lõikas. Ja Toots ise oli jälle füüsilise vägivalla ohver, kui Köster teda kepiga nahutas. Tõsi, ühtegi tõlgendust ei hakanud silma kahe kooli vahelise kakluse kohta.

Mis me nende teadmistega siis peale hakkame? Vägisi meenub üks paari kuu tagune uudis, kus teadlased leidsid kooliõpikud ja muinasjutud kohendamist vajavat, kuna Lumivalgeke on naisterahvas ja päkapikud mehed ja see kaasaegse lähenemisviisiga ei sobi.

Ja mis me nüüd ?Kevadega? teeme? Kirjutame kah ringi? Teine ju vägivaldne ja seega ju kah kaasaja kooliellu nagu kõlbmatu. Siis tuleks sama teha ?Tõe ja õiguse? II köitega, Mauruse kooliski oli ebaõiglust ja vägivalda. Võib-olla ka ?Pal tänava poistega? jne.

Vaevalt see küll Kevade-lahkajail mõttes oli, ent? ei ma muud taha öelda, kui et tõsise probleemi üle teoretiseerides tasub jalad maa peal hoida. Muidu on oht vint üle keerata ja kogu värk absurdseks muuta. Sellest siis ka ennistine veidi vägivaldne lastekaitsepäeva-võrdlus. Saab ju ka tõdeda nii, et pole kooli, pole koolivägivalda. Ainult et ka selle teadmisega pole tegelikus elus miskit peale hakata.

Hetkel kuum