4. detsember 2003 kell 12:55

III kvartali majanduskasvu kiirenemist soodustas eksport

Eesti majanduskasv kiirenes kolmandas kvartalis oodatult 4,3%ni, rahandusministeerium ootab selle aasta reaalkasvuks 4,5%.

Tööstustoodangu müügikasv kiirenes 9,2%ni, mida mõjutas eelkõige omatoodangu ekspordi tugev kasv.

Ettevõtted suurendasid ekspordimahtu ka olulisemate kaubanduspartnerite impordimahu languse tingimustes. Impordi kiire kasv viis aga kaubandusbilansi defitsiidi suurenemiseni viiendikuni oodatavast SKPst. Kaupade sissevedu on mõjutanud eelkõige kapitalikaupade import, kuigi ka tarbekaupade impordi kasv on viimastel kuudel järjest kiirenenud. Kasvu taga on ilmselt ettevõtete valmistumine liitumiseks Euroopa Liiduga.

Ekspordisektori panust majanduskasvu on mõnevõrra suurendanud ka elavnenud turism ning transporditeenuste ekspordi kasv. Samas transiidisektori olukorra olulist paranemist veel ei toimunud, kaubavoogude vähenemise põhjustas alanenud naftatoodete veod.

Sarnaselt aasta esimesele poolele baseerus III kvartalis majanduskasv peamiselt sisenõudlusel, mille kasvu toetas madala inflatsiooni tõttu suurenenud elanikkonna reaalsissetulekud ning veelgi soodsamaks muutunud laenu- ja liisingutingimused.

Aktiivse investeerimistegevuse jätkumisele viitas kapitalikaupade impordi kasvu suurenemine, kinnisavarasektori elavnemine ning ehitustegevuse tööde mahu 10%ne kasv. Arvestades eelmise aasta III kvartali investeeringute kõrget taset, jääb juurdekasv aasta algusega võrreldes suhteliselt madalaks.

Tõenäoliselt on kasv suurem II kvartali madalast tulemusest.

Suhteliselt kiires tempos arenes ka eratarbimine, mida peegeldavad jaekaubanduse ja automüügi suurenenud kasvunumbrid (10%ni ja 13%ni). Vaatamata elanikkonna laenukoormuse jätkuvale kasvule, võib siiski oodata eratarbimise kasvu aeglustumist.

Aasta viimases kvartalis peaks majanduskasv veelgi kiirenema osaliselt võrdlusbaasi tõttu (2003. aasta IV kvartalis aeglustus majanduskasv 5,7%ni).

Kasvu kiirenemist võib oodata eelkõige ekspordisektoris, mille eelduseks on paranemise märke näidanud väliskeskkond, kus majandusagentide ootused on tõusutrendil.

Hetkel kuum