4. detsember 2003 kell 8:35

Sillamäel avati Põhjamaades ainulaadne akutöötlemistehas

Üleeile avas AS Ecomal Sillamäe vabatsoonis pliiakude töötlemise tehase. Tehase juhid kavandavad akude kokkuostmisskeemi loomist ka Eestis, teatas Põhjarannik.

Akude töötlemise tehases hakatakse vanadest autoakudest eraldama pliid ja plasti. Purustatud akudest väljasulatatud plii ning plast müüakse korduvkasutusse. Taaskasutusse läheb ligikaudu 90 protsenti akude koostisest, kümnendik läheb utiili, ütles tehase direktor Margus Puustusmaa. Tehases töödeldakse vaid plii- ehk autoakusid.

Umbes kolmandik 80 miljonit krooni neelanud ettevõtte sisseseadest kulus keskkonnanõuetele vastava gaasipuhastussüsteemi rajamiseks. Keskkonnaministeeriumi asekantsler Allan Gromov tunnustas ettevõtet ning ütles, et Ecometali akutöötlemistehas vastab praegu kõrgematele keskkonnanõuetele. 'Isegi õhk, mis välja läheb, on puhastatud, rääkimata juba kasust, mida see tänu akude töötlemisele keskkonnale annab,' ütles ta. 'Niisugune tehas on hea näide sellest, kuidas erakapitali ja riigi huvid keskkonnaalase projekti näol kattuvad.'

Lätis ja Leedus on vanade, keskkonnale ohtlike akude probleem lahendatud kokkuostuga ? andes vana autoaku ära, saab uue soetada odavamalt. Mõnedes riikides nõutakse enne uue aku ostmist tõendit vana aku utiili andmise kohta. Ka Eestis on aastaid akusid kokku ostetud ning purustatult Inglismaale ümbertöötamiseks müüdud. Ecometali juhid ei välista, et ka Eestis hakatakse akusid kohapealseks töötlemiseks kokku ostma. Tõnis Kaasiku sõnul pole välistatud, et pärast tehase töölerakendumist on tootmise tagamiseks tarvis ka Eestis juurutada vanade pliiakude kogumise süsteem.

AS Ecometal on üks esimesi Sillamäe vabatsoonis asuvaid ja muldmetallide tootja Silmetiga mitteseotud tootmisüksusi.

Hetkel kuum