Ülo Toomsalu • 9. detsember 2003 kell 6:05

EPL: Ajutine maavanem valitsuse usalduseta

Õiguskantsler Allar Jõks hindab ebakorrektseks olukorda, kus valitsus on jätnud enamiku maakondadest pikaks ajaks maavanemate kohusetäitjate juhtida.

?Selleks, et maakond oleks juhitud ja maakonnas oleksid riigi huvid esindatud, peab seal olema ametis inimene, kellel on valitsuse usaldus,? ütles ta. ?Kohusetäitja on ajutine lahend,? kinnitas eile omavalitsussõbra tiitliga pärjatud Jõks.

Kui kohusetäitjad jäävad liiga kauaks paika, hakkab selline olukord tema sõnul kohalike omavalitsuste ja riigi suhteid takistama, kirjutab Eesti Päevaleht.

Jõks ei soovinud praegust seisu pikemalt lahata, viidates sellele, et pole küsimusega põhjalikult tegelenud. Samas soovitas õiguskantsler valitsusel seadust järgida.

?Kui on plaanis maavanema roll ümber määratleda, tuleks võimalikult kiiresti vajalikud seadused vastu võtta. Selline ebaselge olukord ei ole korrektne,? lausus Jõks.

Suutmatus maavanemate ja haldusreformi asjus kokku leppida on toonud koalitsiooni uue ja terava vastasseisu. Eile hilisõhtuks Nõmmele, valitsuse Kaare tänava residentsi kinniste uste taha kogunenud Res Publica, Reformierakonna ja Rahvaliidu juhid üritasid selles küsimuses üksmeelt leida.

Kella poole kümneks polnud osapoolte kompromissiotsingud veel vilja kandnud. Kui Rahvaliit leidis, et maavanemad tuleb ametisse nimetada kohe, siis Res Publica ja Reformierakond tahaksid enne vastu võtta maavanema staatust muutva seaduse.

Hetkel kuum