Kaido Einama • 10. detsember 2003 kell 22:00

Tasuta internet elavdab valdu

Sotsiaalse interneti projekt on lihtne: vald tellib seadmed ja paigalduse, teenusepakkuja garanteerib igale avalduse kirjutajale 64 kb/s ühenduskiiruse. See pole küll teab mis suur, kuid veebi külastamiseks piisab ja ka e-kirjad saab ära saata ja vastu võtta.

?Eks see ole väike eksperiment, enne kui meie riik otsustab ükskord maarajoonides tegutsevaid internetiteenuse pakkujaid toetama hakata,? räägib Vemise plaanist internetti tasuta jagada firma arendusjuht Uku Kuut.

Kuut oli kevadel veel väga skeptiline projekti edukuse suhtes, kuid liitujaid tuli väga palju ja praegu kasutab õhust tasuta kätte tulevat internetiühendust 300 klienti üheteistkümne omavalitsuse juures.

?Vanasti tehti heinakoristust vallas või külas ühiselt, miks mitte siis nüüd koos internetiühendust korraldada,? peab raadiointernetifanaatik ja WiFi.ee toimetaja Veljo Haamer valdade initsiatiivi elanikele püsiühenduse tasuta pakkumisel loomulikuks.

Piltlikult öeldes pannakse küla keskel üles mast ja külarahvas saab katusele panna antennid, millega tasuta internetini pääseb. Vald meelitab noored linnast tagasi, ka vanemad inimesed saavad hakata kodust infoühiskonna teenuseid proovima.

Ja piirkonna väärtus tõuseb. Kinnisvara soetajate üks küsimus on ka internetiühenduse kohta. Kui majja tuleb see tasuta, siis mõistagi on kinnistu ostjaid rohkem.

?Põhimõtteliselt saab antenni ka plekist kohvipurgist teha,? räägib Uku Kuut. ?Kuid iseehitajaid on vähe. Enamasti tellitakse teenusepakkujalt, meiega sõlmitakse vaid leping, kus kirjas, mis seadmeid kasutatakse.?

Paide linn on esimene Eestis, kus terve linna piires saab tasuta püsiühendust kasutada. Uku Kuut kinnitab, et kui paidelane aknast raadiovõrguantenni välja pistab, siis internetiühendus on olemas.

Levi jätkub ka ümbruskonna valdadesse: Türile, Väätsale, Lehtsesse, Roosna-Allikule ja mujale.

- KASUTAJA

Olev Nõlvand, Valingu elanik

Kevadel tekkis meil võimalus saada majja püsiühendus. Vemise mast on aknast näha, ligi kilomeetri kaugusel. Otsenähtavust on raadioühenduse puhul vaja, muidu püsiühendus ei tööta.

Seadmed oleks olnud võimalik ise leida, kuid me võtsime Vemiselt ka tehnika, mujalt poleks odavamalt ikka saanud. Antenn maksab 2500?3000 krooni, lisaks paigaldasime ruuteri, millega ühendust ka naabritega jagada. See maksis ca 7000 krooni.

Valida oli meil veel Elioni püsiühendus, sest telefonid on majas olemas. See on aga analoogliin ja perspektiivis pole plaanis seda välja vahetada. Elion tundus ka jäigem firma püsiühenduse taotlemisel.

Meie majast on tasuta püsiühendusega liitunud üheksa korterit, vajadusel võivad ka teised majast seda teha. Kiirus 64 kb/s on garanteeritud igaühele. Kiirem võiks olla, aga saab esialgu hakkama küll teksti laadides. Pilte laeb sellise ühendusega muidugi kaua.

Hetkel kuum