Raivo Sormunen • 11. detsember 2003 kell 22:00

Pangad võtavad börsi langusriski enda kukile

Aktsiaturgude languse vastu kindlustavad kapitaligarantiiga väärtpaberid on muutunud maailmas populaarseks alles viimase kümnendi jooksul, kuna investorid on näinud, et aktsiaid ei pruugi igavesti vaid tõusta.

Kui Eestis pole selliseid tooteid senini veel suure käraga avalikult müüdud, siis alates 1. novembrist täitis selle tühiku Sampo Pank, paisates müüki Prantsuse panga CCF varakindlustusüksuse fondiosakud nimega Positive 2008.

Sampo Panga personaal- ja jaepanganduse direktori Margus Žuravljovi sõ on Positive 2008 puhul tegemist ainulaadse tootega Eestis. Fondi osakuid mü avaliku pakkumise käus kuni 26. jaanuarini kõdele, kel on vaba raha vämalt 100 000 krooni. Kapitalikaitse garantii kehtib juhul, kui osak lunastatakse päst viieaastast investeerimisperioodi. Samas võka varem fondiosakud rahaks teha. Trahve selle eest ei rakendata.

Žuravljov tõ, et selliseid inimesi, kel on 100 000 krooni investeerida, tundub olevat enam, kui Emori uuringud võaksuamet seda näavad. Fondiosakute vastu on huvi suur. Praeguseks on pank osakuid müjuba 10 mln krooni eest.

Ehkki fondi oodatav tootlus jääb 6?10% vahele aastas peab arvestama, et minimaalsed investeeringu kogukulud (haldustasu, osakute ost-müük, lepingu sõlmimistasu) ulatuvad väärtpaberi viieaastase eluea jooksul u. 10 000 kroonini.

Hansapanga tuletistoodete spetsialisti Pärt Kivaste sõnul Hansapank standardiseeritud kapitaligarantiiga väärtpabereid ei müü. Küll aga korraldatakse paar korda kvartalis struktureeritud võlakirjade emissioone, kus investori alginvesteering on kaitstud.

Kivaste sõnul sõltub pangapakutava võlakirja maksimaalne tootlus sellest, millest see on kokku pandud. Juhul kui tegemist on aastase tähtajaga võlakirjaga, mille tootlus sõltub Hansapanga aktsia liikumisest, teenib investor umbkaudu 30% aktsiahinna tõusust. Aktsia languse korral saab investor tagasi kogu alginvesteeringu.

Hansapank soovitab sellistesse võlakirjadesse investeerida inimestel, kel on vaba raha vähemalt 50000 krooni. Kivaste sõnul on tegemist eelkõige alternatiivtootega, mida pakutakse personaalse varahalduse ja personaalpanganduse klientidele.

Ühispanga privaatpanganduse direktori Meelis Tambla sõnul on panga klientidel võimalus kasutada mitmesuguseid kapitaligarantiiga investeerimisvõimalusi. Investeeritud kapitali garantii kehtib põhiliselt vaid juhul, kui investeeringut ei lõpetata ennetähtaegselt. Pank vahendab nii teiste investeerimiskompaniide loodud stuktureeritud väärtpabereid kui ka koostab neid vastavalt kliendi vajadustele. Kõige populaarsemad on kohalike investorite hulgas aasta-kahe pikkused väärtpaberid.

Riskivabade väärtpaberite vastu on Tambla sõnul näidanud huvi üles sajad kliendid. Tüüpilise väärtpaberina tõi Tambla välja septembris Saksa panga Bayerische Landesbank välja antud kuue aasta pikkuse võlakirja, kus investorile oli garanteeritud algkapital ja lisatasuna 1% intressimakse. Lisaks sellele saab investor tulu sellest, kui teatud aktsiate hinnad tõusevad. Aktsiate kukkumise korral investor aga algkapitali ei kaota.

Kapitalikaitset pakub ka Nordea Panga pakutav Hoius Pluss. Tegemist on kindla aastaintressiga (0,5%) hoiusega, millele võib lisanduda ka veel lisaintress (8?12% kahe aasta eest), juhul kui panga poolt valitud aktsiad jäävad kaheaastase hoiustamisperioodi jooksul plussi.

Nordea Panga turundusjuhi Signe Antoni sõnul on Nordea Pluss hoiuse müük läinud väga hästi. Minimaalselt 1000eurost investeeringut nõudvat hoiust on ostnud sajad inimesed.

Võrreldes struktureeritud võlakirjatoodetega on Nordea Hoiuse maksimaalne tootlus limiteeritud, kuid see-eest ei pea erainvestorid hoiuse intresside pealt tulumaksu maksma.

Hetkel kuum