11. detsember 2003 kell 22:00

Teejuht ime lätetele

Marie Under (1883?1980) on XX sajandi olulisemaid eesti luuletajaid, kelle looming on võitnud tunnustust nii kodu- kui välismaal. Oma pikal loometeel, mille esimeseks tähtsamaks tähiseks on 1917. aastal ilmunud enneolematu menu saavutanud ?Sonetid?, on kirjanik jõudnud armuelamuste meelelisuselt elu ja surma igavikulistele küsimuste mõtestamiseni viimastes paguluses kirjutatud teostes.

Albumi kokkupanijad on teose jaganud kolmeks osaks ? Marie Underi elu ja loomingut on käsitletud kolmes perioodis.

?Nii ahnelt tühjendan ma elulaeka? ? saatesõnas kajastab Rutt Hinrikus Marie Underi elu sünnist ?Siuru? tegevuse lõppemiseni; ?Kui kõrgele käind sai suvekiik? ? Sirje Kiin vaatleb poetessi loometeed Eesti Vabariigi ajal ja ?Nüüd tuuled magavad rohus? kommentaaris kirjutab Janika Kronberg luuletajast ning tema luulest sõja- ja pagulasaastail.

Igaühel on oma Under ? kes loeb ikka ja jälle sonette sirelite ajast või rõõme ühest ilusast suvepäevast või mureliku suuga kirjutatud laule.

?Need laulud, mis on juba lauldud, pärib elu. Need laulud sünnivad igal lugemisel uuesti. Kus sõna ühineb olemise ürgainega, seal sünnib ime,? ütleb Janika Kronberg.

Autor: Tiina Kolk

Hetkel kuum