Olavi Kärsna • 14. detsember 2003 kell 22:00

FIE ei saa lähetuse päevarahasid arvestada

Füüsilisest isikust ettevõtjast rääkides ei tohi unustada, et FIE ei ole omaette isik, vaid on üks inimese olekutest.

Kui inimene ennast füüsilisest isikust ettevõtjaks registreerib, siis ei teki tema kõrvale juriidilist isikut nimetusega FIE, vaid ta lihtsalt annab riigile teada, et kavatseb hakata teenima ettevõtlustulu. Seepärast ei saa rääkida ka FIE lähetustest, sest pole kedagi, kes teda lähetaks.

Päevaraha mõiste on meil seotud ainult palgatöötajate töölähetustega. FIE ei saa iseendale mingit maksuvaba päevaraha arvestada.

Kui lugeda Vabariigi Valitsuse 2000. aasta määrust nr 20, mis sätestab päevarahade maksmise korra, on selge, et päevaraha on ette nähtud söömiseks.

Määruses on nimelt kirjas: tööandja võib päevaraha määra vähendada kuni 70%, kui lähetuskohas viibimise ajal tagatakse lähetatule tasuta toitlustamine või seda asendav toiduraha.

Päevaraha kasutamise kohta ei nõuta kelleltki mingit aruannet. Kui FIE peab ettevõtlustulu teenimiseks ringi liikuma, siis peaks ta sööma sellistes kohtades, kus küsimise peale korralik arve antakse, ja siis selle kuludesse kandma. Võib ju võtta nii, et päevarahast on söömiseks ette nähtud 70% ja 30% eest võib maksu- ja aruandlusvabalt ka lastele kommi osta.

Hetkel kuum