Inno Tähismaa • 15. detsember 2003 kell 13:42

Leedu ajaleht: Brazauskas leppis Atoneniga kokku, et elektrivõrku Eesti Energiale ei müüda

Tänane Leedu ajaleht Respublika kirjutab, et Leedu peaminister leppis Eesti majandusministriga kokku, et Leedu elektrivõrku Eesti Energiale ei müüda.

Respublika kirjutab usaldusväärsele allikale tuginedes, et Eesti majandus- ja kommunikatsiooniminister Meelis Atonen leppis Leedu peaministri Algirdas Brazauskasega kokku, et Leedu ei müü 71,35% elektrivõrgu RST aktsiatest Eesti Energiale. Kokkulepe toimus mõned nädalad tagasi, kui Eesti minister külastas Leedut, kirjutab ajaleht.

Ajaleht kirjutab, et olukorras, kus selline otsus on üha selgem, ei taha ükski kõrge ametnik võtta seisukohta. Väidetavalt oodatakse riigivarafondi otsust. Riigivarafondi erastamiskomisjon plaanib analüüsida täiendavat informatsiooni ja lõpetada arutelu Eesti energiafirma tehnilise ettepaneku osas. Kui arutelu lõppeb, avatakse ümbrikud rahalise ettepanekuga.

Peaministri nõuniku ja erastamiskomisjon liikme Saulius Speciuse sõnul peaks komisjon tegema otsuse uueks aastaks. Selleks ajaks loodetakse lõpetada tehnilise ettepaneku analüüs ja avada rahalise pakkumise ümbrik.

Peaminister Brazauskas on öelnud, et RST erastamine lükkub edasi. ?On jäänud ainult üks kandidaat, see on Eesti riigifirma, mis pole restruktureeritud ja ei vasta elektrituru tingimustega, mis Leedu seadis 2 aastat tagasi. Energiaspetsialistid räägivad veel täiendavatest põhjustest. Erastamise peaks katkestama ja mõtlema, mida teha edasi,? ütles ta mõni aeg tagasi.

?See peaks jääma mõneks ajaks erastamata. Kasu mõttes võime me olla nende 300-500 miljoni litita. Meie riigivarafondil on piisav sissetulek, mis kindlustab seadusega pandud kohustuste täitmise. Ja veel eriti kui VST müük läks niivõrd hästi, selle hind oli 1,5 korda kõrgem kui alghind. Raha mõttes pole kuhugi kiiret,? ütles Brazauskas.

Kohe pärast seda kõnet selgus, et peaministril pole seaduslikku õigust selliseks väljaütlemiseks. Praeguseks pole ei valitsus ega riigivarafond teinud selles osas otsust. Ainuke selge asi on see, et vastavalt erastamisprogrammile võib valitsus teha mistahes otsuse. Sellele õigusele on mitmel korral varem viidanud leedu majandusminister Petras Cesna. Viimane on üha tihemini rääkinud sellest, et eestlased pole leedulastest paremad: ?Kui sellise Leedu jaoks olulise üksuse võib osta Eesti riigiettevõte, siis miks ei võiks seda teha Leedus energiafirmad. Miks peaksime andma RST võõrastesse kätesse?? Cesna jätkab retooriliste küsimuste püstitamist.

Leedu Seimilt on palutud arvamuse avaldamist. Seimi majanduskomitee on väljendanud sarnaseid kahtlusi kui peaminister ja majandusminister. Praeguseni pole keegi öelnud, millal eelmainitud komitee teeb soovitava ettepaneku.

<pilt2#fotod/Leedu/Brazauskas2_julia.jpg#401#600#Algirdas Brazauskas.>

Hetkel kuum