Ülar Lauk • 15. detsember 2003 kell 10:14

Venelased vahetavad dollareid eurodeks rekordkiirusel

Vene Keskpanga andmetel müüsid oktoobris pangad elanikele ja ostsid neilt rekordiliselt palju välisvaluutat pärast 1998. aasta kriisi.

Venelased ostsid vahetuspunktides ja võtsid oma arvetelt valuutat 5,5 mld dollari väärtuses, räägitakse Keskpanga ülevaates. See on 1,5 korda enam kui aasta varem ning maksimaalne näitaja pärast 1998. aastat.

Niimoodi on venelased reageerinud dollari langusele ja euro tugevnemisele. Aasta algusest on dollar odavnenud rubla suhtes enam kui 7% ja 7,8% euro suhtes. Ühtlasi on euro tugevnenud rubla suhtes. Seepärast on paljud otsustanud viia osa oma valuutahoiustest dollaritest eurodesse, kirjutab Vedomosti.

Kui euro ületas 1,1 piiri dollari suhtes, otsustas rahvas, et see on vääriline alternatiiv dollarile, rääkis ajalehele Vassili Zabolotski MDM-panga finantsturgude osakonnast. BIN-panga asepresident Oleg Haritonov peab samuti nõudluse kasvu valuuta vastu elanikkonna hilinenud reaktsiooniks euro kallinemisele augustis-septembris. Suvel oli inimestel veel kahju müüa harjumuspäraseid dollareid, kuid oktoobris viidi need vahetuspunktidesse, räägib Zabolotski. Eksperdi sõnul hakkasid inimesed ostma eurot, kuid mitte rublade vaid dollarite eest.

Sellegipoolest ei kiirusta pankurid sularaha-dollarile surmaotsust alla kirjutama - kasvõi sellepärast, et vaatamata euro edukusele on selle osakaal venelaste hoiustes veel väike. Praeguseks on dollarihoiuste osakaal vähenenud 75-80%-lt 70%-le. Dollarit aitab see, et ta jääb elanikkonna peamiseks maksevahendiks. Kusjuures üha rohkem kaubandusettevõtteid mõistavad nn 'tingliku ühiku' all just eurot. See võimaldab suhteliselt märkamatult tõsta hindu 10-15% võrra (varem mõisteti Venemaal täheühendi u.e. all vaid USA dollarit - toim).

<#Newsru.com=http://newsru.com/finance/15dec2003/euro.html>

Hetkel kuum