16. detsember 2003 kell 22:00

Ei mahu pildile!

12. detsembril aasta tagasi käis Hiiumaa teemeister Raivo Kibuspuu esimest korda jäätrassiluurel, esimesed ülesõidud tehti juba enne uut aastat. Jäätrass siis veel ametlikult avatud polnud, kuid hulljulgeid leidus ja, tänu jumalale, õnnetusi ei juhtunud. Ainus auto aeti läbi jää hoopis Saaremaa ja Hiiumaa vahel ja needki olid saarlased, kes oma Peugeot' uputasid.

Tänavu võib mürki võtta, et jääteed ei tule. Seega on ka hiidlaste talv külalistevaene ja vaikne.

Kuigi eelmisel aastal oli suurepärane võimalus jäätee arvelt kena kopikas kokku ajada, oli hoovõtt aeglane ning vist vaid üks söögi- ja majutuskoht taipas kliente oma reklaamiga jäätrassi Hiiumaa poolses otsas meelitada. Ja tegi seda väga edukalt.

Hoopis nutikamad olid poliitikud. Saaremaale sõitmine oli lõbus, sest iga jääprao või kurvi kohal naeratas mõni Riigikokku pürgiv Keskerakonna nägu.

Farmi saadetega kuulsaks saanud Mihkli talumuuseumi lumme mattunud hoov oli mullu talvel jalajälgi täis. Jääteed testima tulnud mandriinimesed põikasid ka talvist farmielu uudistama. Seda said nad südamerahus teha tasuta, sest arusaamine, et jääteega tulnuks raha teenida, jõudis kohale alles siis, kui jää juba lagunes.

Ideid talvepuhkuseks pole vaja kaugelt otsida. Naabrid on need juba ammu ära testinud: jääalune kalapüük, ekstreemmatkad, sõjamängud, suusamõnud. Kõigi nende jaoks on võimalusi ka Hiiumaal.

Et hiidlased pildile mahuks, tuleb aga teha tunduvalt suuremaid ponnistusi kui mujal. Heaks näiteks on kas või Äripäeva üllitatud trükis Talvepuhkus 2003. Selle toimetaja teatab, et sellest leiab teavet nii Tallinna kui 15 maakonna ürituste, suusaradade, saanisõitude ja muu kohta. Tarbija lootusi aga pehmelt öeldes peteti, sest ainus maakond, keda trükises pole, on Hiiumaa. Minge parem Soome, Rootsi, Lätti või Leetu, sest nende paikade talvemõnud on kenasti kirjas.

Ei taha ma siin Äripäeva süüdistama hakata, tahan vaid hiidlasi ärgitada, et pangem pead tööle, nuputagem, kuidas turismiärile ka talvel tuure peale saaks ning kuidas tagada, et me igal pool, kus vähemalt ülejäänud 14 maakonda esindatud on, esindatud saaks.

Autor: Urmas Lauri

Hetkel kuum