Peeter Stamberg • 22. detsember 2003 kell 22:00

Jõuluralli ja terroriohu kahevõitlus

Üldjuhul on aktsiate hinnad jõulude ja aastalõpu eel tõusnud. Sellel aasta jõulunädala esimesel kauplemispäeval hoidis aktsiate tõusu nii Euroopas kui ka teisel pool ookeani tagasi USA terroriohu tõstmine tugevuselt teisele tasemele.

Euroopa peamised indeksid liikusid eile reedeste tasemete lähedal. Londoni FTSE oli kella kuueks õhtul tõusnud 0,43%, Frankfurdi DAX ja Pariisi CAC 40 olid langenud vastavalt 0,12% ja 0,10%.

USAs algas kauplemine samuti väikeste liikumistega. Dow Jonesi tööstuslik keskmine oli esimese kauplemistunni möödudes kerkinud 0,13%, Nasdaq ja S&P 500 veidi alla 0,1% võrra.

Investoreid rõõmustas kasumiprognooside tõstmisega autotootja Ford. Prognooside tõstmisel viidati kulude vähendamisele, tugevale uute autode müügile ja finantseerimisüksuse tulemuste paranemisele. Fordi aktsia kerkis 4,7%, 15,95 dollarile.

Euroopa börsidel kannatasid müügisurve all ettevõtted, kes suure osa käibest dollarites saavad. Põhjuseks oli dollari langus järjekordsele rekordmadalale tasemele euro vastu. Uudisteagentuur Bloomberg kirjutas, et Deutsche Banki andmetel vähendab dollari langus kümnendiku võrra Euroopa firmade kasumeid 3?4%. USAst 16% käibest saava Nokia aktsia langes kella 17.40ks 1,9%, 13,73 eurole.

Kukkumist jätkas Itaalia rahalistes raskustes ja pettustes süüdistatava Itaalia piimatööstushiiu Parmalati aktsia. Firma tegevusega kursis olevad inimesed prognoosisid, et firma kuulutab eile välja pankrotivastase kaitse. Aktsiaga tavapärast kauplemist ei toimunud ja hinna määramiseks kasutati spetsiaalset lõpuoksjonit. Reutersi andmetel oli oodata aktsia kukkumist kahe kolmandiku võrra 0,10 eurole.

Hetkel kuum