PM: 2004 toob hinnatõusu ja laenukallinemise

05. jaanuar 2004, 07:55

Analüütikute prognoosid käesolevaks aastaks sarnanevad paljuski eelmisel aastal tehtud ennustustega.

Alanud aasta tuleb majandusele mullusega sarnane stabiilne tõusuaasta, mis hirmutab tarbijaid samas mitmete hinnatõusude ja laenude kallinemisega, prognoosivad Postimehe küsitletud analüütikud.

«Püüdsin madalamat profiili hoida,» kommenteeris Eesti Konjunktuuriinstituudi (EKI) vanemteadur Leev Kuum kuueprotsendilist majanduskasvu prognoosi, mis siiski ületab teiste analüütikute ootusi.

«Mina teen prognoosi, lähtudes eeldustest. Eesti majandusel on kiireks kasvuks head eeldused olemas,» rääkis Kuum. «Usun, et majandus võib kasvada ka üle seitsme protsendi, nagu näevad ette riiklikud arengukavad.»

Lähtudes kiirest majanduskasvust, ootab Kuum palkade üle kümneprotsendilist kasvu ja tööpuuduse vähenemist üheksa protsendini, mis on teiste prognoosidega võrreldes optimistlikumad.

Kaheksaprotsendilist palgakasvu ootava Suprema analüütiku Veiko Maripuu hinnangul ei saa kümneprotsendiline palgakasv tootlikkuse suurenemiseta lõpmatult kesta.

Tarbijahindade kasvu osas on analüütikud ühisel arvamusel, oodates 2,8-3,8protsendilist keskmist inflatsiooni.

Tänavusest üle kahe korra kiirema hinnatõusu mootorina nähakse eelkõige mootorikütuste aktsiiside suurendamisest tingitud ligi krooni lisandumist bensiiniliitri hinnale.

Laenuintressidele prognoositakse suhteliselt üksmeelselt mõningast tõusu, lähtudes euro intresside tõenäolisest tõusust poole protsendi võrra, mis tänu Eesti riskimarginaalide langusele ELiga liitudes mõjutab kohalikke intresse väiksemas ulatuses.

Kohalikele aktsiahindadele oodatakse keskmiselt 15protsendilist kallinemist. Sampo Pank usub, et kohalikel aktsiatel on suurem tõus siiski eelmistel aastatel ära olnud ning ka suurenevad pensionifondide mahud ei tõsta enam eriti aktsiate hindu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing