Rakvere Lihakombinaat saadab esimese lihakoorma Euroopa Liitu

Kristina Traks 08. jaanuar 2004, 00:00

Varem ei ole ükski teine Eesti ettevõte Euroopa Liitu sealiha eksportinud.

?Esimene koorem sealiha peaks homme Soome poole teele minema, pärast pikka ponnistust,? ütles Rakvere Lihakombinaadi juhatuse esimees Olle Horm. ?Mitu korda oleme üritanud juba seda kogust saata, kuid alati on olnud mingid takistused, loodetavasti seekord läheb õnneks.?

Rakvere partneriks on emaettevõte HK Ruokatalo, kes selleks, et osta Rakverelt Eesti riigile Euroopa Liidust (EL) eraldatud kvoodi piires liha, pidi taotlema Brüsselist spetsiaalse loa. Taotlus loa saamiseks läks Brüsselisse novembri lõpus ning vastus saabus pärast jõule. ?Ma oma naiivsuses arvasin, et vastusega ei lähe kauem kui nädal, kuid läks hoopis kuu,? ütles Rakvere Lihakombinaadi ostujuht Indrek Lekko. ?Info liikumine võtab ELis ikka tohutult aega.?

Lekko sõnul on homme teelesaadetava koorma suurus 9,5 tonni ning HK Ruokatalo vahendab selle edasi Rootsi lihatööstustele. ?Kuni Eesti liitumiseni plaanime eksportida iga kuu euroliitu vähemalt ühe koorma liha,? lisas Lekko.

Olle Hormi sõnul kavatseb Rakvere kombinaat pärast Eesti liitumist müüa Euroopa Liitu kuus 80?100 tonni liha ja ekspordi sihtkoht oleks tõenäoliselt Skandinaavia. ?Saksamaa on muidugi kõigi lihatööstuste unistuste turg, kuid seal on poolakad juba ees,? ütles Horm.

Lihatööstustest on seni toodangut ? ulukiliha ? Euroopa Liitu eksportinud vaid Villem Lihakaup ning ka see ettevõte kavatseb veebruaris Euroopasse Eestist müüa esimese kilo sealiha. Teised lihatööstused piirduvad Eesti turuga või ekspordiga Lätti-Leetu.

?Euroopa Liitu oleme müünud praegu vaid lehmanahku, kuid need ei lähe ilmselt kõnealuse teema juures arvesse,? sõnas Valga Lihatööstuse juht Elmut Paavel.

Rakvere Lihakombinaat sai Brüsseli Toiduahela Alaliselt Komiteelt tunnustuse septembri lõpul. Tunnustus antakse ettevõtetele, kes vastavad hügieeni- ja struktuurinõuetele, mis on kehtestatud Euroopa Liidu ühisturul kauplemiseks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing