PM: Elektri hind võib viiendiku võrra kallineda

08. jaanuar 2004, 08:17

Elektrivõrkude ja elektrimüügi kasumlikkuse parandamiseks võib Eesti Energia kavandada elektrienergia hinna tõstmist aasta lõpus kuni viiendiku võrra.

Viimati kallines elekter 2002. aasta aprillis ja seda peamiselt elektritootmise varade tootlikkuse tõusu arvel. Elektrivõrkude ja elektrimüügi osas on Eesti Energia tulud jäänud alla energiaturu inspektsiooni lubatava 6-8protsendilise varade tootlikkuse taseme ning selle arvel kavandatav hinnatõus tõenäoliselt tulebki, kirjutab Postimees.

Lisaks on energiafirma kohustatud käesolevast aastast elektrituruseaduse kohaselt elektritootmise ja ülekande tariifid ning raamatupidamise lahku lööma. Seetõttu on Eesti Energial suurem õigus küsida kahjumis teenindusele ja elektrimüügile suuremat tulu ning elektrivõrkudele näiteks Fortumi elektrivõrkudega sarnast varade tootlust.

Rahaliselt tähendaks ligi kümne miljardi kroonise varade mahuga elektri põhi- ja jaotusvõrkude tootlikkuse tõstmine praeguselt ligi kahe protsendi tasemelt Eesti Energia soovitava kaheksa protsendini ligi 600 miljonit lisakrooni aastas.

Kui siia lisada 265 miljoni kroonine elektrimüügi ja klienditeeninduse mullune ärikahjum, oleks energiafirmal võimalus küsida elektrimüügile ligi 900 miljonit lisakrooni.

Arvestades, et Eesti Energia teenis kodumaisest elektrimüügist mullu neli miljardit krooni, tähendaks nii suur lisaraha hulk ligi viiendikulist elektri keskmise hinna tõusu.

Energiaturu inspektsioon nii suure hinnatõusuga siiski tõenäoliselt ei nõustu.

«See tundub küll väga palju,» kommenteeris energiaturu inspektsiooni peadirektori asetäitja Margus Kasepalu võimalikku hinnatõusu suurust. Kasepalu sõnul on enne argumenteeritud hinnatõusu taotlusega tutvumist raske spekuleerida, kui kõrge võiks olla tulevane elektri hind.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing