Euroopa Keskpank andis hoogu tugevale eurole

Sirje Rank 09. jaanuar 2004, 00:00

Euroopa Keskpanga juht Jean-Claude Trichet möönis küll, et Euroopa firmade konkurentsivõime on kannatanud, kuid avaldas lootust, et vähemalt osaliselt kompenseerib seda nõudluse kasv toibuvas maailmamajanduses. Mingit nähtavat muret euro kiire tugevnemise pärast Trichet? esinemisest ei paistnud.

Euro, mis oli eile keskpanga otsuse ootuses dollari suhtes veidi odavnenud, langedes 1,25 dollarile, kerkis peagi taas üle 1,27 dollari raja. Selle nädala teisipäeval puutus euro juba 1,28 dollari taset.

Viimase nelja kuuga on euro dollari suhtes tugevnenud 15% ning 2000. aasta mõõnarekordist ligi 50%. See on õõnestanud Euroopa firmade konkurentsivõimet ja tulevikuusku ning Euroopa majanduse väljavaateid.

Euroopa Keskpanga eilse otsusega jäid intressid 2%le ning agentuuri Bloomberg küsitletud ökonomistide arvates enne neljandat kvartalit muutust oodata ei ole. Mõned analüütikud ei välista ka Euroopa laenuintresside alanemist. Surve tööstuselt ja poliitikutelt kasvab.

Euro edasine tugevnemine oleks laastav, ütles kolmapäeval Belgia peaminister Guy Verhofstadt. ?Kui euro tulevatel nädalatel ja kuudel tugevnemist jätkab, on minu arvates möödapääsmatu, et Euroopa Keskpank laenuintressid üle vaatab,? tsiteerib Bloomberg. Sama arvamust avaldas eile Saksa majandusminister Wolfgang Clement.

Jean-Claude Trischet aga kordas, et panga peamine eesmärk on kaitsta hinnastabiilsust, mis detsembris oli lubatud 2%st veidi kõrgem ? 2,1%.

Teisalt on analüütikud arvanud, et keskpanga sammud ei pruugi suuta euro tõusutrendi murda, sest dollari nõrgenemise taga on suured defitsiidid USA majanduses. Sel kolmapäeval hoiatas IMF, et USA suur eelarvedefitsiit kujutab endast ohtu kogu maailmamajandusele.

?Kahtlen Euroopa Keskpanga võimalustes euro tugevnemist oluliselt mõjutada,? ütles Bloombergile Londoni Bear Stearns Cos valuutastrateeg Steve Barrow. ?Ainsana võiks seda muuta sammud USA poolt. Sealt ei ole aga mingit märki taolistest plaanidest.? USA keskpanga esindajad on viimastel päevadel tagasi tõrjunud kõik väited dollari liiga kiire languse kohta.

Euro tugevnemine on tulnud halval ajal, kui Euroopa majanduskasvu toibumine on alles hapral alusel. ?Kui euro kiirenemine jätkub samas tempos ja ulatuses, seab see ohtu Euroopa majanduskasvu,? ütles Saksa Liidupanga asepresident Jürgen Stark intervjuus ajalehele Die Welt.

Euroopa Keskpanga prognoos eurotsooni selle aasta 1,6% majanduskasvu kohta lähtub eeldusest, et euro kurss dollari suhtes on 1,17 dollarit eurost.

?Usun, et euro võib tugevneda 1,40 dollarile,? ütles Saksa tööstusettevõtete föderatsiooni BDI juht Michael Rogowski. ?See on väga ohtlik areng.?

Kolmapäeval alandas Saksamaa ajutrust DIW euro tugevust põhjuseks tuues Saksamaa tänavust majanduskasvu prognoosi 1,7 protsendilt 1,4 protsendile.

Samal päeval avaldatud Euroopa Komisjoni statistika näitas, et alates juulist positiivses trendis kulgenud Euroopa ettevõtjate tuleviku-usk pööras detsembris jälle langusesse. Selles kajastuvad eksporditellimuste vähenemine, kaupade lattu tootmine ning väiksemad toodangu kasvu ootused, kommenteerisid analüütikud. Eratarbimine novembri nõrga tasemega võrreldes ei muutunud, kuna ostuhuvi hoiab tagasi kõrge tööpuudus. Majanduskasv on tulnud ekspordist, mis moodustab eurotsooni sisemajanduse kogutoodangust 17%. See teeb Euroopa valuutakursi muutustele tundlikumaks kui näiteks Jaapani või USA oma, kus ekspordi osakaal on 11% ja 10%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:05

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing