Puhkepäeva turismiuudised

ÄP 09. jaanuar 2004, 00:00

Alates 5. jaanuarist võtab USA piiriteenistus piiril sisenejatelt sõrmejälgi ja teeb näopilte. Eesmärgiks on sellega välistada terroristide pääsemine Ühendriikidesse, kuid tegevus muudab ebamugavaks ja piinlikuks paljude tavaliste inimeste piiriületamise.

Protseduur peaks kestma keskeltläbi veerand minutit, selle ajal surub USAsse saabuja oma mõlemad nimetissõrmed sõrmejäljelugejasse ja samal ajal tehakse temast ka digifoto. Arvuti kontrollib andmeid kurjategijate ja terroristide andmebaasidest ja kui kokkulangevusi pole, lastakse külastaja Ameerika Ühendriikide territooriumile. Sõrmejälg tuleb sellest nädalast loovutada rahvusvahelistes lennujaamades ja sadamates, maapiiri ületades sellest protseduurist seni veel pääseb. Pääsevad ka viisavabade riikide kodanikud.

Paljudele riikidele selline täiendav kontroll ei meeldi ja nii kehtestas näiteks Brasiilia USA kodanikele samasugused tingimused. Sõrmejälgi andvate ühendriiklaste järjekorrad ummistasid selle nädala alguses juba Brasiilia lennujaamade kontrollpunkte.

Eesti kodanikke kontrollitakse USAsse saabudes üsna kindlasti, sest valdav enamik saabub Ühendriikidesse suuremate rahvusvaheliste lennujaamade kaudu.

Sel nädalavahetusel Tartus toimuva suusatamise maailmakarika (MK) etapi tõttu on kohalikud öömajad ammu broneeritud. Hotellides on aga vabu kohti veel Tartus, mis on pooletunnise autosõidu kaugusel Otepääst.

Estravel pakub MK-etapi ajal kuldkaardiomanikele Tartus ööbides ka soodushindu, mis on tavahindadest 200?400 krooni odavamad.

Aktiivse puhkaja reisiportaal iExplore.com valis möödunud aasta populaarsemad sihtkohad, kuhu seiklusturistid kõige rohkem reisisid. Esikohale tõusis 2002. aastal 3. kohal olnud Galapagos, mis on tuntud merekilpkonnade paradiisina. Järgnes indiaani-eksootikat pakkuv Peruu, kolmanda koha hõivas Egiptus ning neljandaks tuli ülemöödunud aastal populaarseimaks osutunud Hiina. TOP5 hulka on tõusnud ka Kuuba, kes on seiklejate eelistuste seas suurim tõusja: 2002. aastal leidis selle riigi 25. kohalt. iExplore.comi kommentaaris öeldakse, et Hiina langemise taga oli eelkõige SARS ja Galapagos tõusis tänu oma rahulikule, eraldatud asukohale, kus olla eemal pidevast terrotiohust.

Alliant Techsystems hakkab välja töötama odavaid lahendusi reisilennukitele raketitõrjeks. Terroriohuna nähakse reisilennukitele maalt lastavaid rakette, mille vastu seni puudub igasugune kaitse. Alliant Techsystemsi raketitõrjesüsteem on olemas 1100l USA sõjaväelennukil, neid kasutati Afganistani ja Iraani sõdades. Reisilennukite jaoks mõeldud süsteem peab tulema odavam, selle projekteerimiseks on firmal aega pool aastat. Kui süsteem peaks kasutusele võetama, tähendab see reisijatele küll suurenenud kindlustunnet, kuid väljendub ka kallinevas piletihinnas.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:23
    Otsi:

    Ava täpsem otsing