Veterinaaramet pani kinni salalihatööstuse

Kristina Traks 12. jaanuar 2004, 00:00

Tunnustuseta lihatööstus asus Noarootsi vallas Sutlepas vanas karjalaudas. Suurest teest eemal asunud vabriku väraval olid sissepääsu keelavad sildid, mingeid nimesilte või viitasid, mis annaksid tunnistust ettevõtte asumisest vanas laudas, polnud. Kohalikud inimesed aga märkasid tühjalt seisnud lauda juures juba mõned kuud tagasi veoautode liikumist, kahtlustasid, et selles tegutseb põrandaalune tööstus ja teatasid veterinaarametile.

Läänemaa veterinaarkeskuse juhataja Urmas Johanson rääkis, et veterinaaramet üritas lihatööstusesse sisse pääseda juba detsembri alguses, kuid ettevõtte uksed olid lukus ja inspektoreid keelduti sisse laskmast. ?Võtsime siis ühendust politseiga ja eile hommikul saime ettevõttesse sisse,? ütles Johanson. ?Tööstuses, mille tegevusalaks on liha suitsutamine, oli parasjagu kõik valmis uue partii tootmiseks.? Sarnast tegevust lubavaid dokumente ettevõttel veterinaarametile esitamiseks polnud.

Tööstusest konfiskeeriti 2 tonni suitsutamiseks valmis liha, mille veterinaaramet tunnistaks inimtoiduks kõlbmatuks ning mis läheb koerte varjupaigale. Kättesaadud dokumentide järgi oli see ostetud liha hulgimüügiga tegelevast ASist Maag.

Dokumente, mis näitaksid, kuhu tööstus kauba müüs, kätte ei saadud. Illegaalse tehase suitsutamisseadmed olid Johansoni sõnul küllaltki heal tasemel ning sanitaarne olukord ettevõttes oli parem kui suvel avastatud illegaalses Lepiku lihatööstuses, kus töötajad isegi käsi pesta ei saanud.

Johansoni sõnul peeti tööstuses kinni neli inimest, keda politsei eile õhtuni üle kuulas. ?Need inimesed väitsid küll, et tegid vanas laudas vaid remonti, kuid tegelikult oli üks neist justkui ülemus, üks autojuht ja kaks töölist,? ütles Johanson. Ettevõtte nime, kes Noarootsis illegaalselt liha suitsutab, ei saanud ta käimasoleva uurimise huvides öelda.

ASi Maag juhatuse liige Roland Lepp ütles, et eraisikutele nad liha ei müü. ?Müüme juriidilistele isikutele, kuid me ei saa ju politsei kombel uurida oma kliente,? ütles ta. Lepp, kelle juhitav AS Filee lihatööstus asub samuti Läänemaal, polnud Noarootsis toimunud haarangust teadlik.

Toiduseaduse järgi saab veterinaaramet tunnustamata toiduainetööstusele toidu käitlemise eest väärteomenetluse raames trahvi teha kuni 50 000 krooni. Johansoni sõnul aga võib käesolev asi jõuda kohtusse, mis tooks kaasa karmimad karistused.

Möödunud suvel sulges veterinaaramet Dvigateli valukojas toimetanud tunnustuseta Lepiku lihatööstuse. Ettevõttele tehti trahvi 20 000 krooni. Rohkem juhtumeid, kus veterinaaramet oleks sarnasel viisil ettevõtteid kinni pannud, pole teada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:06
    Otsi:

    Ava täpsem otsing