EPL: Reiljan plaanib satelliitidega metsavargusi vähendada

12. jaanuar 2004, 08:02

Metsavarguste ärahoidmiseks plaanib keskkonnaministeerium metsatöömasinaid satelliitide abil jälgida, metsatööstuse liit peab seda raiskamiseks.

Keskkonnaministri Villu Reiljani kinnitusel on tõepoolest võimalik, et harvesterid varustatakse riigi kulul satelliitidel põhineva asukoha määramise süsteemiga GPS, millega saab registreerida masina asukohta, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Põhiline häda on see, et raie fikseeritakse ära, kuid võetakse maha rohkem, kui oli otstarbekas või õige võtta,? ütles Eesti Metsatööstuse Liidu tegevdirektor Andres Talijärv. ?Aga seda GPS-iga küll kontrollida ei saa.?

Talijärv ei pea harvesterite tegevust suurimaks probleemiks, sest metsavarguseks ei peeta vaid võõral maal metsa mahavõtmist, vaid ka omaniku raiet, kui ta langetab lubatust rohkem puid. Harvester on metsatöömasin, mis kasvava puu maha saeb, laasib ja kiiresti soovitud mõõdus palkideks lõikab.

Eestis raiutakse aastas veidi üle kümne miljoni tihumeetri puitu. Raportite andmetel varastatakse sellest 50 000 tm. Metsavaraste avastamiseks on mõistlik pigem metsas rohkem ringi sõita, lisas Talijärv. Nii oleks parem pilt ka talumeeste tegevusest oma maal.

Praegu on Eestis teadaolevalt üle 100 harvesteri. Reiljani sõnul maksaks GPS-seadme eest praeguse plaani järgi riik, kokku võib see olla 15?20 miljonit krooni. ?See on idee, mida rohelised on propageerinud, ja see pole paha idee,? märkis Reiljan. ?Aga sellega tuleb veel palju töötada, enne kui see tegelikkuseks saab.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing