Ülo Toomsalu • 13. jaanuar 2004 kell 6:09

EPL: Põllumehed loovad tervisliku toidu suurühistut

TÜ Maheliha moodustanud üle 30 Eesti lihafarmeri loovad ulatuslikku maheproduktide äri, et supermarketites ning söögikohtades kanda kinnitada.

Möödunud aasta lõpus hakkas TÜ Maheliha riikliku mahemärgiga varustatud looma- ja sealiha Selverites turustama, kuid seni on müük marginaalseks jäänud. ?Meile sai selgeks, et nii see asi ei lähe,? ütles Eesti Päevalehele ühistu juhatuse esimees Heino Sakeus. ?Et edukas olla, on ka teisi tooteid vaja ja korraldada müüki nii, et kõik mahetooted saab ühest kohast,? lisas ta.

Sakeuse sõnul soovitakse juba suveks käivitada käitlus- ja müügivõrk, et realiseerida lisaks mahelihale ka kemikaalideta kasvatatud tera-, puu- ja juurvilja ning marju.

36 liikmega ühistu plaanib kogu oma algse äriplaani üle vaadata ning asuda uutesse läbirääkimistesse Selveri, ETK ning mitmete söögikohtadega, kuid siis juba täispaketi ? liha jt põllumajandussaaduste ? müümiseks. Praegu müüakse vähesel määral Maheliha juurvilja Nõmme turul. Lihaturust plaanib ühistu aasta lõpuks hõivata 1,5 protsenti.

Kuna mahetoodangut tuleb tavatoodangust eraldi töödelda, kuid ühistu soovib käitlusahelat samuti oma kontrolli all hoida, mõtlevad mahetalumehed Sakeuse sõnul oma liha- ja piimatööstuse loomisele. See läheks aga maksma sadu miljoneid kroone. Seda raha Maheliha liikmetel pole, mistõttu hetkel piirdutakse käitlusteenuse ostmisega Saaremaa Liha- ja Piimatööstuselt.

Poes on mahetooted tavatoodetest 1,2-1,3 korda kallimad. Kuna Skandinaavias hinnatakse mahetoodangut rohkem ning seal saaks Eesti tootjad ka vähemalt topelthinna, soovib Maheliha Sakeuse sõnul kolme aasta pärast oma toodanguga Skandinaavia turule minna. ?Seda peab tegema, sest osa toodangust kipub juba üle jääma. Konkreetseid partnereid meil küll veel ei ole,? ütles ta.

Hetkel kuum