Ülo Toomsalu • 13. jaanuar 2004 kell 6:10

PM: Tallinn süüdistab valdu tema kulul elamises

Vastuseks Harjumaa omavalitsuste pahameelele süüdistas abilinnapea Toomas Vitsut valdu seni pealinnalt saadud sõidusoodustuste kulul rikastumises.

Abilinnapea hinnangul tahavad vallad säilitada oma senist soodsat positsiooni, tarbides pealinna soodsat ühistransporti, selle eest maksmata, kirjutab Postimees.

«Meil on see aeg ammu läbi, kui linna raha jagati paremale-vasakule,» märkis Vitsut. «Tallinn ei taha enam oma vahenditest maksta kinni nende valdade elanike sõitu.» Vitsuti sõnul on Tallinna ümbruse vallad Eesti kõige rikkamad omavalitsused, sest seal elavad rikkaimad inimesed.

Seni pole pealinnale ühise transpordi eest tasumisest huvitatud olnud ükski Harjumaa vald peale Viimsi, mis peab linnaga tasahilju läbirääkimisi linnaliinide pikendamise üle valda. Seni pole Viimsi linnaga bussihinna suhtes kokkuleppele jõudnud.

Viimsi vallavanem Enn Sau ütles Postimehele, et vald on linnaga küll läbi rääkimas, kuid summa, mida küsitakse ainuüksi linnaliinibussi number 1a Rohuneeme tippu sõitmise eest, käib vallale üle jõu. «Kui maavalitsus saaks omalt poolt liini kompenseerida, suudaksime seda ehk maksta,» väitis Sau.

Vitsuti hinnangul ei raatsi rikkad vallad rahakotiraudu avada. «See on teada, et raha on alati vähe, ja kui saab kuidagi maksmata jätta, siis seda ka tehakse,» iseloomustas abilinnapea valdade käitumist.

Esialgu pole pealinnal kavas soodustuste süsteemi üle vaadata. Abilinnapea sõnul leidub kindlasti olukorrale ka teisi lahendusi - neist üks oleks riigi sekkumine.

«Riik peaks samuti Tallinna regiooni ühistranspordi eest maksma,» sõnas Vitsut, «Tallinn on pöördunud korduvalt koos maavanema ja naaberomavalitsustega riigi poole, kuid meile on alati öeldud, et saage ise hakkama.»

Hetkel kuum