Ülo Toomsalu • 14. jaanuar 2004 kell 6:29

Pärnu PM: Pärnu muinsuskaitseala võib poole suuremaks paisuda

Muinsuskaitseamet kiitis heaks ettepaneku töötada välja Pärnu muinsuskaitsealuse ala uued piirid, laiendades ala kahekordseks.

Käsil on uute piiride täpsustamine kvartalite kaupa. Töö ootab Pärnu linnaarhitekti Ülar Saare kinnitust, et see siis lõplikult riigi muinsuskaitseametile esitada, kirjutab Pärnu Postimees.

Alusmaterjali piiride muutmiseks esitas vabakutseline muinsusarhitekt Rein Raie, kes on töötanud aastaid Pärnu linnavalitsuse muinsuskaitseinspektorina - kuni selle ametikoha koondamiseni 2000. aastal. Töö tellis riigi muinsuskaitseamet.

?Kuigi kaitsealuse ala piirid on linnaarhitektiga alles kooskõlastamisel, on kindel, et muinsuskaitseline ala Pärnu kesklinnas ja ranna rajoonis suureneb oluliselt,? märkis Raie. ?Tulevane kaitseala ja seda ümbritsev kaitsevöönd ulatub loodetavasti Pärnu ajalooliste eeslinnadeni ning kaitse alla võetakse kogu Rannapark ja ranna rajooni villade ala merest Tammsaare puiesteeni.?

Muinsuskaitsealas ei saa ehitada muinsuskaitsealaseid piiranguid arvestamata. Kaitseala ümbritsevas vööndis tuleb kinni pidada esitatavatest miljööväärtuslikest nõuetest, nagu seda on hoonete kõrgused. Säilitada tuleb vana tänavavõrk.

Pärnu linnaarhitekt Ülar Saar, kes pooldab samuti Pärnu kaitseala ja -vööndi laiendamist ranna rajoonis ja ajaloolistes eeslinnades, ütles, et Aida tänava ja jõe vaheline ala tuleks kaitsealast välja arvata.

?Seal puudub ajalooline hoonestus ja see tühi ala tuleb niikuinii hoonestada,? lausus Saar. ?Kontserdimaja seal juba ongi.?

Hetkel kuum