PM: Tööstress ähvardab tipneda tõsise haigusega

15. jaanuar 2004, 08:30

Nii Eesti kui Soome töötervishoiuarstide kinnitusel on tööstress siinmail laialt levinud probleem.

Stress võib tavalisest väsimusest areneda tõsiseks haiguseks ning nõuda põhjalikku ravi või suuri muudatusi töökohal, kirjutab Postimees.

Erinevate uuringute järgi kannatab tööstressi all iga kolmas inimene, pideva ja pingelise stressi küüsis vaevleb iga seitsmes. 28 protsenti Euroopa töötavatest inimestest kinnitab, et stress mõjutab nende tervist ja töövõimet.

Eilsel koolitusel «Tööga seotud vaimse tervise hälbed» ettekannetega esinenud Soome Töötervishoiuinstituudi spetsialist Teija Ahonen nentis, et mida vanemaks inimene saab, seda tõsisemaks tööstressi risk muutub.

Eesti Töötervishoiuarstide Seltsi esimehe Ahe Vilkise sõnul loetakse tööga seotud vaimse tervise häireteks eelkõige stressi, depressiivseid seisundeid ja läbipõlemissündroomi. Need kolm on nii Eestis kui kogu maailmas väga tõsiseks probleemiks,» kinnitas Vilkis.

Tööstressi tunnuseks on pingeseisund, mille põhjuseks on töö sisu, kolleegid või ülemus, töökorralduse või -keskkonnaga seotud probleemid.

Läbipõlemine väljendub üha süvenevas psüühilises ja füüsilises kurnatuses, tuimuses ja hoolimatuses oma töö suhtes, depressioonis ning teistes häiretes.

Psühhoterapeut Andres Silla sõnul tekib läbipõlemine eriti ruttu siis, kui inimene ei näe oma tööl mõtet ega missiooni, ning värsketel töötajatel, kes on ametisse asunud suurte lootuste ja entusiasmiga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing