Saaremaa Tarbijate Ühistu takistab Selveri ehitamist Kuressaarde

15. jaanuar 2004, 15:32

Saaremaa Tarbijate Ühistu esitas Kuressaare linnavolikogule taotluse Kuressaares rajatava Selveri kaubanduskeskuse ehitusloa peatamiseks.

Saaremaa Tarbijate Ühistu (STÜ) nõuab ehitusloa peatamist, kuna väidetavalt pole linnavalitsus ehitusluba väljastades lähtunud kehtivast detailplaneeringust ja ehitusluba on vastuolus kehtiva detailplaneeringu, üldplaneeringu, ehitusseaduse ja planeerimisseadusega, vahendab portaal <#saarlane.ee=http://www.saarlane.ee> ajalehte Meie Maa.

STÜ juhatuse esimees Peeter Kilumets ütles Meie Maale, et kui ühistu tuli 2000. aastal välja sooviga ehitada samale, Tallinna 67 krundile kaubanduskeskus, leidis tollane linnaarhitekt Lilian Hansar, et sinna kaubanduskeskust ehitada ei saa, sest Kalevi ja Tallinna tänava ristmikule sobib paremini büroohoone. Büroohoone pärssis kaubanduskeskuse ehitamise seetõttu, et võttis ära ruumi kaubanduskeskusele parkla rajamiseks.

Olukord lahenes tookord sellega, et STÜ sai õiguse rajada kaubanduskeskus eraisikutelt ostetud kahele naaberkrundile. Tallinna 67 krundile lubas detailplaneering rajada vaid kaubanduskeskuse juurdeehituse, nähes samale krundile ette ka büroohoone ehitamist.

Tänavu suvel omandas kõnealuse krundi enampakkumisel Saare Kinnisvara, kes maksis 400 000 kroonise alghinnaga krundi eest üle 2 miljoni krooni.

Peeter Kilumets ütles ajalehele, et STÜ polnud valmis krundi eest taolist hinda maksma, kuna kehtiv detailplaneering ei võimaldanud ühistul seal oma äriplaani vajalikus mahus realiseerida.

?Kuna detailplaneeringus ette nähtud kõrghaljastust ja büroohoonet pole meile tarvis, siis me sellest krundist loobusime,? ütles Kilumets.

Läinud aasta lõpul aga selgus, et Saare Kinnisvara ja kaubandusfirma A-Selver koostöös valmib samale Tallinna 67 krundile Selveri kaubanduskeskus ja kuigi tänasel päeval kehtib ikka veel sama detailplaneering, ei nõua linnavalitsus enam büroohoone ehitust, vaid lubab selle asemele rajada parkimisala, andes sellega võimluse krundile kaubanduskeskus ehitada.

Seega on uus arendaja saanud ilma detailplaneeringut muutmata õiguse ellu viia STÜ algne äriplaan, mille teostamist väljapakutud kujul ei lasknud linnavalitsus läbi.

STÜ teatab linnavolikogule saadetud kirjas, et Kuressaarde ehitatav Selveri kaubanduskeskus ei vasta kehtivale detailplaneeringule, kuna ületab lubatud ehitusaluse ala piirid.

?Juhul, kui plaanid on muutunud ja ei soovita kehtivale detailplaneeringule vastavat hoonestust püstitada, tuleb eelnevalt muuta detailplaneeringut,? öeldakse kirjas.

Peeter Kilumets ütles, et STÜ taotleb Selveri ehitamiseks väljastatud ehitusloa peatamist seniks, kuni detailplaneering on välja kuulutatud ja kõigi huvitatud osapoolte ja piirinaabrite huvid saavad kaitstud.

Kuressaare uus linnaarhitekt Toomas Paaver liigitas STÜ taotluse ehitusloa peatamiseks konkurentsivaidluse alla.

'Kui planeeringu ümber on kaks konkurenti, tekib olukord, kus planeering on mitmeti tõlgendatav, sest kõik planeeringud on enamasti mitmeti tõlgendatavad,' seletas Paaver, nentides, et julma konkurentsivaidluse reguleerimine on linna jaoks küllalt keeruline.

Paaveri sõnul on vaidlus selles, kuidas tõlgendada Tallinna 67 krundile detailplaneeringuga ette nähtud kaubanduskeskuse juurdeehituse võimalust. ?Kas saab seda ehitusõigust käsitleda ka sõltumatult või nö ainult teise ehitusjärguna? Kui tõlgendad ühtemoodi, siis kaebab sind üks kohtusse, kui teistmoodi, siis kaebab teine,? rääkis.

Detailplaneeringus ette nähtud büroohoone ehitamise kohustuse kohta aga rääkis praegune linnaarhitekt: ?See, mis on planeeringujoonisele joonistatud, on selline üldine visioon, mis kehtib teatud ajahetkel ja kunagi ei lähe see asi täpselt niimoodi.?

Peeter Kilumets on aga Meie Maa andmeil seisukohal, et detailplaneeringust möödahiilimisega on linnavalitsus jämedalt rikkunud ausa konkurentsi põhimõtteid, sest kehtiva detailplaneeringu algatas ja kooskõlastas linnavalitsusega STÜ ning võttis oma arenguperspektiivides ka selle aluseks. Vastavalt kehtivale detailplaneeringule on ühistu muutnud oma investeerimisotsuseid, teinud hulgaliselt kulutusi - omandanud naaberkinnistud, andnud linnale raha Kalevi põik asfalteerimiseks jne.

Kilumets ütles, et ühistu ei välista oma õiguste kaitseks kohtu poole pöördumist. ?Me ei võitle praegu Selveri vastu, aga puhtinimlikult oleme ka meie linnakodanikud ja üks suuremaid maksumaksjaid. Soovime, et inimesed, keda me oleme linna juhtima valinud, käituksid korrektselt ja nii nagu seadus ette näeb,? rääkis Kilumets.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing