Riskide juhtimisel tasub alustada strateegiast

Romet Kreek 16. jaanuar 2004, 00:00

Osad firmad on jätnud kursiriski lihtsalt unarusse, teised aga spekuleerivad pahatihti selleks vajalike tingimusi omamata. Suuremate firmade seas on need probleemid juba tavaliselt küllalt hästi lahendatud. Keskmise suurusega ja väikesed firmad ei tea sageli, kustkohast alustada.

Firma juhtkonnal tuleb hakata otsima vastusi küsimusele ? kuidas vähendada firma riskide avatust, mis ohustab lühiajaliselt firma tulemusi ja pikaajaliselt firma konkurentsivõimet.

Väiksematel firmadel on sageli üleval vaid mõnes üksikus valuutas riskile avatud positsioon. Kui firma ei taha kulutada märkimisväärselt ressursse riskide juhtimiseks, võib kujuneda firmale kasulikuks finantsturu riske eitav suhtumine. Firma teadvustab, et eemärgiks on teenida kasumit põhitegevusest, mitte valuutaga spekuleerides. Sellisel juhul on firma finantsturgude riskide eest vastutaval töötajal vaja riskidele avatuse analüüsi ja infoliikumise süsteemi, mille abil saab riskidele avatuse analüüsi uuendada. Firma juhtkond peab määrama piirangud finantsinstrumentide kasutamisele ning tagama suhteliselt vähese aruandluse, kuna erinevaid riske on vähe. Firma peab tagama lühiajalise planeerimise.

Mõned ettevõtted on võtnud eesmärgiks riskide minimeerimise. Neutraalne suhtumine riski sobib kõigile firmadele, sest võimaldab käsitleda kõikvõimalike finantsturgudega seotud riske. Riskide minimeerimise korral optimeeritakse ressursside kasutamist läbi suurema paindlikkuse. Võrreldes eelmise riskisuhtumisega nõuab see juba tõsisemat riskidejuhtimiseks vajaliku info liikumise süsteemilist lahendust. Riskide eest vastutav töötaja peab omama suuremat vabadust erinevate instrumentide kasutamise kasuks otsustamisel. Riskide juhtimiseks tulevad kehtestada limiidid. Firma peab looma regulaarse kasumi- ja riskianalüüsi aruandluse süsteemi ja kontrolli. Firma juhtkond peab kirjutama tegevuseprotseduurid ja tagama riskide maandamise ja raamatupidamise lahususe.

Piisava ressursi ja töötajate teadmistega firmad, kes tahavad teenida finantsturgude pealt, võivad otsustada keskmise riskiga neutraalse riskisuhtumise kasuks, luues riskijuhtimiseks iseseisva kasumiüksuse. Firma vajab vahendeid turgude ja firma riskide analüüsimiseks ning tegevuse optimeerimiseks. Osakond peab saama täieliku vabaduse erinevate finantsinstrumentide kasutamiseks. Firma peab tagama jooksva ja kasumi- ja riskianalüüsi ning aruandluse ja kontrolli.

Üksikud firmad on riskide suhtes tolerantsed, püüdes võtta firma tavategevuse kõrval lisaks finantsriske. Finantsturgudel tegutsemine on firmale iseseisev ärivaldkond. Firma töötajatel peab olema õigus tegutseda kõigil finantsturgudel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing