Vanadest jõulukuuskedest saab tulemüsteerium

Christel Karits 16. jaanuar 2004, 00:00

Linnavalitsustega koostöös korraldatakse kodudest välja visatud ja linna risustavate jõulukuuskede ühiseks põletamiseks pidu. Maagilist tulemängu saadab muusika. Tuleskulptuuride põletamise kulminatsiooniks on suure kuuselõkke süütamine.

Üritusele eelneb tuleskulptuuri õpikoda, mis on suunatud eelkõige kunstnikele ja kunstitudengitele. Oma teadmisi jagavad skulptorid Kirke Kangro ja Kalle Pruuden, kellel on Eestis tuleskulptuuri alal enim kogemusi. Skulptuuride ehitamine kestab kaks kuni kolm päeva ja on omaette vaatemäng.

Viimasel kümnendil Skandinaavias levinud tuleskulptuure võib käsitleda rohkem moodsa kunsti uue vormina, mis tõlgendab tuld kui iseseisvat meediumi. Põhiliselt ühe Rootsi kunstnikerühmituse poolt ellu kutsutud traditsioon on nende endi sõnul inspireeritud iidsest viikingite kultuurist. Materjalidena kasutatakse ainult naturaalseid ? puit, õled, nöör.

Kunstnikud on kirjeldanud tuleskulptuuri kui hetkeelamust, kus sekundi murdosade vältel liiguvad vaataja silme eest läbi sajad erinevad kujud ja kujundid. Tuleskulptuure ei maksa segi ajada ilutulestikuga.

17. jaanuaril kell 17 algab tulemäng Mustamäel Sääse Keskuse juures, 18. jaanuaril samal kellaajal kesklinnas Admiraliteedi basseini juures ja 22. jaanuaril Tartus Turu silla ja Anne kanali vahel samuti algusega kell 17.

?Novembrist veebruarini valitseb meie laiuskraadil kõige pimedam ja külmem aeg. Päike ilmub taevakuplile haruharva ning päevad on palju lühemad kui õhtu ja öö. Aastalõpp on aga enamiku tänapäeva inimeste kalendris üks aktiivsemaid perioode, kus kulutatakse suur osa soojal ajal kogutud jõust. Järgneb vaikne ja paljuski igav jaanuar, mil inimene tihtipeale ei leia õiget asu ning võimust võib võtta talvedepressioon. On teada tõde, et ?leiva? kõrvale vajab inimene ka ?tsirkust??, on kirjas Tallinna valgusfestivali koduleheküljel.

Selle festivali korraldajad ongi võtnud sihiks ellu kutsuda üritusi, mis kasutavad valgust, heli, tuld, et pakkuda helgeid elamusi pimedal aastaajal.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:23
    Otsi:

    Ava täpsem otsing