Äritarkvara valiku määravad firma põhiprotsessid

Marko Müürisepp 20. jaanuar 2004, 00:00

Tellija peab teadma enda äriprotsessi keerukuse astet ning selgitama välja kõige pädevama, jätkusuutlikuma ja parimate tarkvarajuurutajatega äritarkvara edasimüüja. Äritarkvara valikut suunab enim ettevõtte põhiprotsess, mitte firma suurus. Suurfirma äriprotsesside keerukus võib olla mitmeid kordi lihtsam kui väikefirma oma ja ka vastupidi. Mõne suurfirma protsesside haldamiseks piisab tavalisest, kohalikul turul valmistatud äritarkvarast, samas kui paari töötajaga ettevõte vajab edukaks tegutsemiseks kallist ja äärmiselt keerukat äritarkvara.

Piltlikult võiks tarkvaragrupid jaotada vajaduste kohaselt järgmiselt:
- Kui ettevõtte põhiprotsess hõlmab näiteks ainult juuste lõikamise teenuse pakkumist koos pesuga, saab hakkama tavalise raamatupidamistarkvaraga, mis peab arvestust teenuse pakkumise koha kulude, kulumaterjalide, palkade ja müüdud teenuste üle. Taoliste ülesannetega saab edukalt hakkama näiteks Eesti päritolu Taavi tarkvara.

- Ettevõte, mis pakub autoremonditeenuseid, vajab juba majandustarkvara, kuna need teenused koosnevad mitmetest alamteenustest ja kaupadest, mille üle on otstarbekas pidada arvestust ja plaane. Siin ei piisa enam arveid väljatrükkivast või raamatupidamisel silma peal hoidvast programmist ning vaja läheb tavalisest suuremaid nõudmisi rahuldavat tarkvara, nt Scala.

- Keeruka äriprotsessiga firmadel, kus on olemas eelnevalt loetletud protsessid ja lisaks hulk majandustegevust hõlbustavaid mooduleid nagu kliendihaldus CRM, laomajandus, tarneahela juhtimine jms, läheb vaja majandusinfosüsteemi. Ettevõtted, mille põhiprotsessid on tihedalt seotud tarnijate ja klientidega, peaks mõtlema tulevikukindlale majandusinfosüsteemi lahendusele, millega saaks siduda kogu ettevõtte tegevuse partneritega ühtselt toimivaks automatiseeritud süsteemiks. Väga suurte nõudmistega saab hakkama näiteks Saksa päritolu SAP AG tarkvara.

Äritarkvara valikul tuleks esitada järgmised küsimused:
- Kas tootja on võimeline jätkama iseseisvana?

- Kas tootja jätkab pakutava tooteperekonna arendamist olemasoleval platvormil?

- Kas tootja toetab eri platvorme ja omab liideseid oma toote ning teiste süsteemide vahel?

Majandustarkvara alal on viimastel aegadel toimunud palju konsolideerumisi. Nende tootjate, kes ei ole turul iseseisvalt tegutsemiseks piisavalt tugevad, toodete arendamine lõpetatakse tihti pärast firma ülevõtmist. Maailmaturul on praegu piisavalt tugevad Oracle, Microsoft ja SAP, teised majandustarkvaratootjad võidakse nende või teiste firmade poolt üle võtta.

Kuid needki suurfirmad on tegutsenud erinevalt. SAP on olnud konservatiivne toodete arendamisel ning kardinaalselt uutele platvormidele üleminekuid on toimunud viimase kahekümne aasta jooksul vaid kaks korda. Microsoft on jälle tuntud kui uute platvormide turuletooja ja võib arvata, et Microsofti omandatud majandustarkvarad viiakse lähitulevikus üle täiesti uuele platvormile. Suurtootjate nagu Oracle?i ja SAPi tooted sisaldavad liideseid, mille abil saab neid ühildada teiste toodetega. See teeb nad konkureerivatest äritarkvaradest funktsionaalsemaks. Näiteks Microsofti äritarkvaraprogrammid ühilduvad vaid selle jaoks loodud tarkvaradega, samas kui SAPi on võimalik liita mis tahes valmis programmiga.

Tarkvara ostes tuleb arvestada teistegi küsimustega:
- Kas pakkujal on olemas väärt tarkvarajuurutajad?
- Kas turul on piisavalt konkureerivaid juurutajaid?
- Kas juurutajad on lojaalsed ühele tootjale?
- Kas juurutajatel on ka ärikonsultatsiooni taust?

Kuna majandustarkvara on firma vereringe, peate olema kindel, et tarkvara ei paku turul ainult üks ettevõte, kellest jääte pärast juurutamist sõltuvaks. Kindluse tagavad vähemalt 2?3 sama tarkvara juurutajat, kes garanteerivad kliendile n-ö teise arvamuse ja tööde eest õige hinna. Ühele tootele spetsialiseerunud juurutajad panustavad kogu investeerimismahu selle kompetentsi arendamisele, mis garanteerib ka parema oskusteabe ja efektiivsuse. Mitme toote arendajad võivad järgmisel aastal teie valitud toote oma portfellist välja visata, kuna alternatiivne toode on neile kasulikum. Majandustarkvara juurutamine on ainult vähesel määral IT-projekt, rohkem on tegu ärikonsultatsiooniga, kuna koos kliendiga käiakse läbi ettevõtte põhiprotsessid ning tarkvaralahendus pannakse neid teenima. Selleks vajate ärijuhtimiskogemusega konsultante, kes räägivad teie keeles ega aja keerulist IT-alast juttu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:36
Otsi:

Ava täpsem otsing