PM: Eesti toit jääb Venemaa piiri taha ka euroliidus

20. jaanuar 2004, 07:53

Tõenäoliselt lakkab pärast ELi laienemist Eesti ja Venemaa vahel toidukaubavedu, sest Venemaa takistab veterinaarnormide abil EList tuleva kauba sissevedu.

Venemaa on teiste ELi praeguste ja tulevaste liikmete seas ka Eestile teatanud, et kaotab maist riikidevahelised veterinaartunnistused ning võtab kasutusele ELi tõendi. Ülikarmiks on muudetud nõudmised veterinaarnormide täitmise tõendamiseks ning selle viisi üle osapooled vaidlevadki. Sellele esitatavate nõuete täitmine on lõviosal riikidest aga raskendatud, kirjutab Postimees.

Eestis lööb Venemaa käitumine kõige valusamini kalatööstuste tasku pihta, kelle osaks oli mullusest Venemaa-suunalisest ekspordist 11 kuu arvestuses 73 protsenti. «Venemaa-eksport on aastatega küll mitu korda vähenenud, kuid selle täielik kadumine on tööstustele löök, sest maist raskeneb suhtlemine ka Ukrainaga,» ütles Kalaliidu juht Valdur Noormägi.

Kalatööstused viisid mullu Venemaale kala ja kalatooteid enam kui 117 miljoni krooni eest. Noormägi sõnul saab siin ainult loota, et liidu kokkulepe Venemaaga saaks ruttu teoks.

Veterinaarnõudeid karmistades saab Venemaa kõrvale hiilida praegu ELiga sõlmitud kaubandusleppest, mille ulatuse osas on pooled eri meelt. Plaani veterinaarnõudeid karmistada kinnitas nädalavahetusel Berliinis peetud Ida-Lääne Põllumajandusfoorumil ka Venemaa põllumajandusminister Aleksei Gordejev, kelle sõnul Venemaa oma nõudmistest ei tagane.

Kuigi ametlikult on selline tegevus kaubanduse takistamiseks keelatud, on väga raske kontrollida, kas seda tehakse kiusu või oma kodanike tervise eest hoolitsemise nimel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing