Aktsiisilao loa peatamine annab tunda nädala pärast

Inno Tähismaa 22. jaanuar 2004, 00:00

Tegevusluba peatati kuni 60 päevaks, teatas maksu- ja tolliameti avalike suhete esindaja Aivar Pau.

Maksu- ja tolliamet tuvastas kontrollkülastustel Tartu Õlletehase aktsiisilattu Tallinnas Kalmistu teel mitu rikkumist. Selles ei peeta eraldi dokumenteeritud arvestust aktsiisikauba kohta aktsiisimäärade ja ajutise aktsiisivabastuse juhtude lõikes, laoarvestuse dokumentides olevad andmed ei ole vastavuses aktsiisikauba liikumist kajastavate saatedokumentidega ning aktsiisilao laopinda on tolli teavitamata suurendatud poole võrra, mistõttu asub ajutises aktsiisivabastuses olev kaup väljaspool aktsiisilao territooriumi. Samuti ei ole laos aktsiisikaup ladustatud muust kaubast eraldi. Lisaks tuvastasid maksu- ja tolliametnikud, et aktsiisikauba saatedokumendid ei vasta rahandusministri määruse nõuetele.

Kui Tartu Õlletehasel ei ole 60 päeva jooksul tegevusloa peatamist põhjustanud asjaolusid kõrvaldanud, tunnistatakse luba kehtetuks.

Tartu Õlletehase juht Tarmo Noop nimetas ettevõtte Tallinna laolt tegevusloa äravõtmist jõuliseks käitumiseks. Laole, kus on ligi pool miljonit liitrit eri marki jooke, tähendab see probleeme. Kui lao tegevus nädala ajaga ei taastu, on häiritud Tallinna ja Põhja-Eesti klientide varustamine.

Noop rääkis, et maksu- ja tolliameti inspektorid tulid ettevõtte lattu ootamatult esmaspäeval. Sellele järgnes kiire tegevusloa äravõtmine.

?Maksu- ja tolliamet ei tegutsenud antud juhtumil ette hoiatamata,? ütles ameti pressiesindaja Aivar Pau.

Noop ütles, et ettevõtte jaoks on selline asi esmakordne. Tema sõnul oli ainus tõsisem viga selles, et osa tollilao kaupa oli samas asuvas tavalises laos, aga see ei tähendanud mingit maksupettust. ?See on jõhker samm,? lisas Noop, ?ilma eelneva ettekirjutuseta tegevusluba ära ei võeta.? Noop ütles, et oli veel teisi väiksemaid möödalaskmisi ja oli teineteise mittemõistmist. Näiteks olid mõned dokumendid nõuetekohaselt täitmata, aga ettevõte oli selle kohta teinud järelepärimise möödunud aasta suvel, millele tolliamet pole tänaseni vastanud.

Maksu- ja tolliamet korraldas Noobi sõnul esimese reidi lattu 13. jaanuaril. Siis juhiti lao töötajate tähelepanu teatud puudustele, aga mingit ametlikku kirja ega ettekirjutust firma juhtkonnale ei saabunud. 19. jaanuaril toimus järgmine reid jõuliste tagajärgedega.

Maksu- ja tolliameti teatel saatis Tallinna tolliinspektuur 13. jaanuaril toimunud kontrollkülastuse kohta ettevõttele 16. jaanuaril ka korralduse. Aktsiisilaopidajal oli pärast esimest kontrollimist kuus päeva aega oma lao tegevus seadusega kooskõlla viia, selgitab maksu- ja tolliamet.

Eile kohtusid ettevõtte esindajad maksu- ja tolliameti esindajatega ning lepiti kokku, et järgmine kontrollreid toimub esmaspäeval. Kui selleks ajaks on kõik korras, saab ettevõte teisipäevaks load tagasi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing