Detsembris algas ajaloo suurim arvutiostubuum

Kaido Einama 22. jaanuar 2004, 00:00

MicroLinki arvutite tootja ML Arvutid müüs 2003. a detsembris Eestis 2712 arvutit, mis on 26% rohkem kui eelmisel aastal. See on suurim kogus arvuteid, mis ettevõte on ühes kuus Eesti turule müünud. Ka aastakokkuvõttes ületas 2003. aasta eelnevaid, toodeti 17 049 arvutit, mis on 14% rohkem kui üle-eelmisel aastal.

ML Arvutite tegevjuht Mait Rahi peab arvutibuumi põhjuseks toodete hinna suurt langust möödunud aastal ja arvutite muutumist laiatarbekaubaks. Tugev koguseline kasv toimus tema sõnul kõigis ettevõtte poolt pakutavates tootegruppides, milleks on laua- ja sülearvutid ning serverid.

2004. aastaks on ML Arvutid prognoosinud 15%-list arvutite müügi kasvu. Sarnaselt K-Arvutisalongiga on ka ML Arvutid hakanud panustama esinduspoodidele, detsembris avati Enteri nime all müügikohad Tallinnas ja Tartus.

K-Arvutisalongi detsembris toodetud 1167 arvutit on nende kõigi aegade kuurekord. Eelmisel aastal toodeti kokku 8236 arvutit, üle-eelmise aastaga võrreldes on see ligi poole rohkem. ?Turg ise pole eriti kasvanud, neli suuremat tootjat on hõivanud enamiku turust ja teiste osa on jäänud marginaalseks,? kommenteerib Peeter Kargu K-Arvutisalongist.

Kui detsembris saavutati arvutitootmises rekordmahud, siis ei jäänud samal ajal rekordile alla ka IT-turu üldine kasv ? nelja arvutihulgifirma käive püstitas kõigi aegade rekordi.

Elav jõulukaubandus, süsteemne IT tarnimine ja digitaalseadmete muutumine laiatarbekaubaks olid kolm uue IT-buumi sündimise olulist tegurit.

Tech Data jaoks, nagu teistelegi IT hulgifirmadele, oli detsember Eestis kõigi aegade parim kuu. Tech Data juhi Kaur Lohki sõnul oli kaubagrupiti müügi jagunemisel jõuluhõng küljes: digitaalkaamerad, printerid, monitorid ja muud jõuluvana koti täitjad. ?Hüppeliselt kasvas nn toredate vidinate osa,? lisab Lohk, pidades silmas optilisi traadita hiiri, kõlareid, traadita klaviatuure ja muid sedalaadi asju.

Kogu aasta jooksul müüdi Tech Datas 3500 kantavat arvutit, mis on 75% rohkem kui möödunud aastal. Ka servereid müüdi rekordiline kogus: 117. ?Firmad pööravad aina suuremat tähelepanu oma äriprotsesside tõhustamisele, investeeritakse mitte enam üksikutesse töökohtadesse, vaid lähenetakse süsteemsemalt,? annab Lohk hinnangu serverite müügi hüppelisele kasvule.

GNT Eesti tegevdirektor Anti Kuiv tõdeb, et detsembri käibe tingis eelkõige soodne turukonjunktuur: ?Firmad investeerisid oma IT-süsteemidesse, eraisik ostis tehnikakaupu jõulukingiks ja riigisektor käitus eelarve ülejääke kulutades aastalõpule kohaselt.? Detsembri teisel poolel oli Kuiva sõnul tegu nõudluse nii järsu kasvuga, et tellimuste õigeaegne täitmine muutus raskeks.

ELKO Eesti juhi Erik Tuimanni sõnul kasvas aasta lõpus turu maht hüppeliselt. ?Kui november oli liiga vaikne isegi traditsiooniliselt selle kuu kohta, siis tugev nõudlus detsembris parandas oluliselt kvartalitulemusi.? ELKO Eesti juhi arvates mängisid detsembrikasvus olulist rolli kaks asja: hoogsalt osteti koduarvuteid, millega pilte vaadata ja töödelda, ning pikemat aega kestev digitaalkaamerate ostubuum.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing