Inno Tähismaa • 21. jaanuar 2004 kell 11:07

Tarmo Noop: pehmelt öeldes jõuline käitumine maksu- ja tolliameti poolt

Tartu Õlletehase juht Tarmo Noop nimetas ettevõtte Tallinna laolt tegevusloa äravõtmist jõuliseks käitumiseks.

?See on pehmelt öeldes jõuline käitumine maksu- ja tolliameti poolt,? vahendas Noop oma emotsioone seoses otsusega võtta A. Le Coqi tehase Tallinna laolt aktsiisilao tegevusluba. Laole, kus on ligi pool miljonit liitrit eri marki jooke, tähendab see täiendavaid probleeme. Kui lao tegevus nädala ajaga ei taastu, on häiritud Tallinna ja Põhja-Eesti klientide varustamine.

Noop ütles, et kui maksu- ja tolliamet deklareerib, et muutub rohkem partneriks, siis tema seda partnerlust ei näe. Noop märkis, et varem pole ettevõtte ei maksu- ega tolliametiga mingeid probleeme olnud. ?Olen hämmastunud. Ette hoiatamata võeti selline meetod kasutusele,? kirjeldas Noop oma suhtumist. ?Üritasin korduvalt kätte saada Aivar Rehet, aga see ei õnnestunud.?

Noop rääkis, et maksu- ja tolliameti inspektorid sadasid ettevõtte lattu sisse üleeile. Sellele järgnes kiire tegevusloa äravõtmine. Täna kohtusid ettevõtte esindajad lõpuks maksu- ja tolliameti esindajatega ning lepiti kokku, et järgmine kontroll-reid toimub esmaspäeval. Kui selleks ajaks on kõik korras, saab ettevõte teisipäevaks load tagasi.

Noop ütles, et ettevõtte jaoks on selline asi esmakordne. Tema sõnul oli ainus tõsisem viga selles, et osa tollilao kaupa oli samas asuvas tavalises laos. Aga see ei tähendanud mingit maksupettust. ?See on jõhker samm,? lisas Noop, ?ilma eelneva ettekirjutuseta tegevusluba ära ei võeta.? Noop ütles, et oli veel teisi väiksemaid möödalaskmisi ja oli teineteise mittemõistmist. Näiteks olid mõned dokumendid nõuetekohaselt täitmata, aga ettevõte oli selle kohta teinud järelpärimise möödunud aasta suvel, millele tolliamet pole tänaseni vastanud. Mõned nõutud dokumendid asusid Tartus, kus on firma ametlik aadress.

?Tundub, et aasta algul kontrollitakse massiivselt kõiki firmasid,? kommenteeris Noop maksu- ja tolliameti tegevust. Tema sõnul on Tartu Õlletehas suur maksumaksja, kes möödunud aastal tasus eri makse kokku 210 miljoni krooni ulatuses. Ettevõte peaks olema maksu- ja tolliameti jaoks suurklient.

Maksu- ja tolliamet korraldas Noobi sõnul esimese reidi lattu 13. jaanuaril. Siis juhiti lao töötajate tähelepanu teatud puudustele, aga mingit ametlikku kirja ega ettekirjutust firma juhtkonnale ei saabunud. Niisamuti ei teavitanud juhtkonda lao töötajad, kes jäid ootama kirjalikku akti. Midagi aga maksu- ja tolliametist ei saabunud ning seetõttu ei osatud teha ka töös muutusi. Kuni 19. jaanuaril toimus järgmine reid jõuliste tagajärgedega.

Hetkel kuum