Võrgu avamine toob valikuvabaduse

Villy Paimets 22. jaanuar 2004, 00:00

Kui Elion oma võrgu avaks, saaksid ka teised firmad näiteks koduseid ADSL-püsiühendusi peaaegu kogu riigis pakkuda. Praegu saavad nad seda teha ainult oma võrkudes, ent need on enamjaolt välja ehitatud vaid suuremates linnades.

Sideameti infoosakonna spetsialist Karin Lember ütles, et juurdepääsu tagamine suurendaks konkurentsi telekommunikatsiooniteenuste turul, sest tarbijatel on võimalus valida teenuseosutajate ning teenuste vahel.

Elion Ettevõtted ASi meediasuhete juht Ain Parmas arvas, et Elioni klientide jaoks ei muudaks see midagi ? nemad saavad edasi kasutada kiireid ja kvaliteetseid interneti püsiühendusi nagu seni. ?Kas see muudab midagi teiste firmade klientide jaoks, on meil raske öelda,? lisas Parmas.

Unineti teleteenuste direktor Ardi Aolaid ütles, et kliendi poolt vaadatuna tekib suurem valikuvabadus ehk kohas, kus täna on võimalik valida ainult Elioni interneti teenusepakette, saab olema kohe rohkem kui üks teenusepakkuja.

?See omakorda annab kliendile võimaluse valida temale sobivam teenusepakkuja, olgu siis kriteeriumiteks hind, kvaliteet või kellegi sinisemad silmad,? ütles Aolaid. ?Lõppkokkuvõttes peaks kliendi jaoks minema teenus paremaks ja sobivamaks, kindlasti on olemas ka surve hinnalangusele,? lisas Aolaid.

Küsimusele, miks tõstate ühenduskiirust, mitte ei langeta hinda, vastas Ain Parmas, et Elion on erinevalt teistest internetiteenuse pakkujatest olulise turujõuga ettevõtja, kel on telekommunikatsiooniseaduse järgi kohustus pakkuda kulupõhiseid hindu, et mitte kahjustada konkurentsivabadust. Sideamet kui turu regulaator jälgib väga hoolsalt hindade kulupõhisust ning kui me langetaks ADSL-teenuste hinnad alla omahinna, siis keelaks sideamet meil selle tegevuse ära. Ka kiiruse tõstmisel jälgiti hoolikalt, et see ei langetaks teenuse hinda alla omahinna. Kuna oleme seadnud eesmärgiks pakkuda parimat teenindust ning kõrgetasemelist kvaliteeti, siis moodustavad selle tagamiseks tehtavad kulutused osa teenuse omahinnast. ?Kui seada eesmärgiks omaette pakkuda alati odavaimat teenust, siis on parima teeninduse ja parima kvaliteedi pakkumine võimatu,? nentis Parmas.

Ardi Aolaiu arvates aga vastupidist: ?Hinda saaks langetada, kui meie kulud langeksid ? kui näiteks Elion langetaks meile renditava vasepaari hinda. Üldiselt on Eestis internetiühendused suhteliselt odavad võrreldes Euroopaga.?

?Elisa pakub Helsingis odavaimat ADSLi paketti kodutarbijale hinnaga 750 krooni kuus (39 eurot ühendus + 9 eurot modemi rent), interneti kiirus on aga väiksem kui meie Oneline?i 490kroonises paketis,? tõi Aolaid näite.

?Kahekordistasime ühenduse kiiruse Home Plusi paketis, et tõsta meie teenuse kiirus ja kvaliteet samale tasemele konkurentide omaga,? ütles Tele2 kommunikatsioonijuht Kersti Gorstov.

Sideamet juhindus oma otsuse tegemisel telekommunikatsiooniseadusest, mille eesmärgiks on luua telekommunikatsiooni arenguks soodsad tingimused ja tagada telekommunikatsiooniteenuse kasutajate kaitse vaba konkurentsi soodustamise teel. Elionil on sideameti teatel olulise turujõuga ettevõtjana kohustus tagada juurdepääs oma telekommunikatsioonivõrgule. Elion jättis kohustuse täitmata, esitamata motiveeritud põhjendusi sellest keeldumiseks.

?Elioni poolt kohtule esitatud väitel ei saa nad sideameti ettekirjutust täita, kuna see ei ole tehniliselt võimalik,? ütles sideameti infoosakonna spetsialist Karin Lember.

Elion Ettevõtted ASi meediasuhete juht Ain Parmas ütles samuti, et ?Elion on vaidlustanud sideameti ettekirjutuse kohtus, kuna Elionil ei ole tehniliselt võimalik sideameti ettekirjutust täita. Täpsemalt ei saa Elion pooleliolevat kohtuvaidlust kommenteerida.?

 • Raivo Sormunen, Äripäeva analüütik:
  Internetis ja andmesides, mis on kasvanud viimastel aastatel tohutus tempos, näeb Elion Ettevõtted kõige suuremat potentsiaali. Ning siin pole midagi imestada ? aeglase ja streikiva sissehelistamisteenuse asemel laineid lööv ADSL (püsiühendus) on jõudmas või õigemini juba jõudnud suurtesse massidesse. Kui Elionil oli kolm aastat tagasi vaid 2600 ADSLi klienti, siis möödunud aasta septembri lõpus juba rohkem kui 41 000. Seda ajal, kui inimesed tavatelefonist järjest loobuvad.

Elioni tulud internetist ja andmesidest peaks hinnanguliselt küündima aastas üle 300 mln krooni ehk üle kümnendiku grupi kogukäibest. Erinevalt kõnetulude jätkuvast langusest kasvavad interneti- ja andmesidetulud umbes 30?50% aastatempoga.

Kui sideametil õnnestub sundida Elionil oma telefonivõrku avama ka teistele püsiühenduse pakkujale, siis võib see anda eestlaste internetiseerumisele veelgi kiirema hoo. On aga loomulik, et järjekordselt avanev konkurents Elionile ei meeldiks, kuigi ettevõte peaks olema sellega juba harjunud.

Mäletatavasti avanes Eestis operaatoritele veidi enam kui kolm aastat tagasi fikseeritud sideturg ning alates selle aasta algusest võivad kliendid operaatoreid vahetada ilma, et peaks muretsema telefoninumbri kadumise pärast.

Võitlus püsiühenduse turul võiks viia koduse püsiühenduse 300?400kroonise kuutasu paarisaja krooni peale ehk tasemeni, ku internet muutuks suurele osale elanikkonnale taskukohaseks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  06. December 2011, 19:34
  Otsi:

  Ava täpsem otsing