Riigiametnike turismireis tehakse koolituse sildi all

ÄP 28. jaanuar 2004, 00:00

Enamuse oma sissetulekust riigiasutustelt saav eraõiguslik Eesti Avaliku Halduse Instituut (EAHI) sõidutab reedel riigiametnikud nädalaks puhkusereisile Hispaaniasse Gran Canaria saarele. Reisile minevatest ametnikest sõltub erafirmale maksumaksja raha eraldamine.

Äripäeva hinnangul on reisi eesmärgiks mõjutada riigiametnikke ostma EAHI koolitusteenust.

Ametnike äraostmiskatsele viitab ürituse korraldajate eesmärk, mis on lahti kirjutatud ametnikele saadetud Kanaari-reisi tutvustuses. EAHI seminari korraldamise eesmärk on arutada avaliku sektori esindajatega neid töövaldkondi kus instituut saab oma arendustegevuse ja ürituste korraldamise kaudu kaasa aidata sektorile oluliste eesmärkide saavutamiseks.

Instituudi kasutatud mõjutusskeem on lihtne ja sarnaneb möödunud aasta oktoobri lõpus ühe turismifirma kulul tasuta puhkusereisil käinud ajakirjanike juhtumiga.

Ametnikud viiakse seminari sildi all soojale maale. Esialgse kava kohaselt plaanis instituut maksta reisi ametnikele kinni. Instituudi lähenemine ametnikele oli ka peresõbralik. Nimelt pakuti võimalust võtta reisile kaasa tuttavad või sugulased, aga nemad pidid enda reisikulu ise katma. Ametnikele saadetud e-kirjas anti teada, et kahjuks ei saa maksta seminaril esinejatele lektoritasusid ning päevarahasid.

Kirjeldatud skeem oli aga robustne ja mitmed kõrged ametnikud loobusid koolitusfirma pakkumisest, pidades seda ebaeetiliseks. Koolitusfirma leidis kiiresti uue lahenduse. Reisi maksumus moondus lektoritasuks ning ametnikel soovitati võtta Gran Canariale sõiduks puhkus.

Seega sõidavad ametnikud sisuliselt puhkusereisile. Nad maksavad küll ise turismifirma poolt esitatud arve, aga kaudselt tasub reisikulud kinni koolitusfirma, kes maksab ametnikele lektoritasu.

Ka ametnikud ise tunnistavad, et nad lähevad puhkusele. See on nii korraldajate kui ka riigiametnike peamine vastuargument toimetuse kriitikale. Ollakse veendunud, et kui avaliku sektori töötaja on puhkusel, siis võib ta erafirmadelt võtta vastu hüvesid. Ka reisile minevate riigiasutuste ametlik kommentaar oli lakooniline a la töötaja on puhkusel ja pole tööandja asi, mida ta oma puhkusel viibimise ajal teeb. Analoogselt suhtusid ka mõned juhtivate ajalehtede peatoimetajad läinud aasta oktoobris turismifirma poolt kinnimakstud ajakirjanike puhkusereisi.

Teine argument, mida ametnikud enda kaitseks toovad kõlab järgmiselt: pole vahet, kas käia ülikoolides lektorina esinemas või sõita Hispaaniasse erafirma korraldatud seminarile loengut pidama.

Tegelikult on vahe oluline. Eesti Avaliku Halduse Instituudi korraldatud seminari puhul on koolitus näiline. Näiteks ei ole võimalik reedel algava koolituse kohta hankida infot erafirma kodulehelt ehk sellist võimalust pakutakse ainult valitud seltskonnale. Seminari peitmine avalikkuse eest viitab, et ka instituut ise ei suhtu Gran Canaria reisi kui koolitusse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing