Pääsetee välisfirma dividendide tulumaksust

Annika Matson 29. jaanuar 2004, 00:00

Maksu- ja tolliameti otseste maksude talituse juhataja Dmitri Jegorovi sõnul täiendati alates sellest aastast tulumaksuseadust dividendide maksustamise kohalt eraisikutele väga soodsa sättega: ?Dividendi ei maksustata tulumaksuga, kui selle maksmise aluseks olevalt kasumiosalt on tulumaks makstud või kui dividendilt on tulumaks välisriigis kinni peetud.?

Kui eraisikust aktsionär sai näiteks UPM-Kymmenelt dividende ja Soomes peeti neilt kinni tulumaksu 15% ulatuses, siis tuli Eestis 11% juurde tasuda.

Alates järgmisest aastast on nii, et kui Soomes makstakse eraisikule dividende sellelt kasumilt, mis on ettevõtete tasemel juba maksustatud, siis Eestis tulumaksu enam juurde tasuda ei tule. ?Piisab sellest, et midagigi on välismaal tasutud,? ütles Jegorov. Ta lisas, et see puudutab ainult eraisikuid ning mitte ettevõtteid.

Konkreetse näitena võib tuua, et kui erainvestoril on 100 000 krooni eest UPM-Kymmene aktsiaid, mille dividenditootlus on ligi 10%, siis võidab ta maksuseaduse muudatusega ligi 1100 krooni.

Jegorovi sõnul jõustus säte selle aasta esimesel jaanuaril, aga kuna sel aastal deklareeritakse mullu saadud tulu, siis tuleb see tulumaksu osa tänavu veel tasuda. Järgmisel aastal deklareeritakse tulu, millele see soodustus juba laieneb, ja siis enam juurde maksta ei tule.

Jegorov lisas, et mullu välismaal tasutud tulumaksust saab Eestis tulusid deklareerides arvesse võtta ainult seda osa, mille tasumine oli välisriigi seaduse või maksulepingu järgi kohustuslik. Kui välismaal tasuti tulumaksu rohkem, siis välismaal enam makstud tulumaksu Eestis ei hüvitata. Ta näitlikustas, et kui erainvestor saab välismaalt tulu ja seda maksustatakse määraga 29%, siis Eestis 3% tagasi taotleda ei saa. Kui topeltmaksustamise vältimise lepingu järgi kuulus tulu maksustamisele 15%ga, tuleb enammakstud tulumaks tagasi taotleda selle riigi maksuametilt, kus see maksti.

Eesti ja Soome vahel on sõlmitud topeltmaksustamise vältimise leping. Kui erainvestor sai dividende Soome firmalt, tuleb enam makstud maksu tagasi nõuda Soome maksuametist, sest tulumaksu maksti rohkem Soomele, mitte Eestile.

Hansapanga väärtpaberite spetsialisti Katri Mägi sõnul peab välisfirma dividendidelt tulumaksu tagasi saamiseks esitama Hansapangale avalduse, volituse ja residentsustõendi kohalikust maksuametist.

?Juhul kui välisriigi kontohaldur seda teenust pakub, võimaldab Hansapank oma klientidel taotleda enam kinni peetud tulumaksu tagastamist, esitades Hansapanka nimetatud dokumendid,? ütles ta. Teenus maksab erainvestorile 300 krooni.

Mägi sõnul peetakse topeltmaksustamise vältimise lepingu kohaselt dividendidelt ja intressidelt välismaal tulumaksu kinni reeglina väiksemas summas kui vastava riigi maksimumtulumaksumäär. Tema sõnul on topeltmaksustamise vältimise lepingu järgsed tulumaksu määrad dividendidelt enamasti 15% ja intressidelt 10%.

Ühispanga treasury divisjoni direktori Eero Sirendi sõnul saab ka Ühispangast välismaal enam kinni peetud tulumaksu tagasi taotleda kliendi avalduse alusel. Soome puhul saab klient enam kinni peetud tulumaksu tagasi 2?4 kuu jooksul pärast taotluse esitamist. Sirendi sõnul sõltub enam kinni peetud tulumaksu tagasitaotlemise teenustasu kokkuleppest pangaga. Teenus on eraklientidele enamjaolt tasuta.

Välisriikide maksuametite kontaktandmeid saab ka maksuametist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing