Laovaru seis tuleb ise teatada

Anne Oja 30. jaanuar 2004, 00:00

Lisaks otsustas valitsus vajadusel kehtestada üleöö kaubanduspiiranguid. Tegelikult Eestile rakenduva trahvi kogusumma üle ei julgenud põllumajandusminister Tiit Tammsaar eile spekuleerida. Varem on räägitud 250 miljonist kuni 1 miljardist kroonist.

Laovarude seisusid kogub põllumajandusministeerium, kes andmete põhjal ka määrab, kui suur varu kellelegi üleliigseks loetakse. Kõige üleliigse eest maksab ettevõtja eriotstarbelist tasu vastavalt Euroopa Liidus (EL) kolmandatele riikidele kehtestatud tollimääradele. Erinevalt muudest riski all olevatest varudest, nagu või, piima- ja lõssipulber, tuleb suhkruvarud aasta jooksul ka hävitada.

Hävitamata suhkruvarudele rakendub kõrgeim ELi tollimäär, mis arvutatakse ajavahemikul 1. mai 2004 kuni 30. aprill 2005 kehtiva vastava tollimäära keskmisena, selgitas põllumajandusminister Tiit Tammsaar.

Suhkruvarude hävitamine tähendab kas nende müüki, ümbertöötamist kütuseks või loomasöödaks, kuid mitte nt siirupiks.

?Ma ei oska öelda, kas mesilastele tohib seda suhkrut sööta,? ütles eile põllumajandusminister. Piimapulbrit ja võid soetanud piimatööstuste pankrotti pidas ta aga liialduseks.

Rahandusminister Taavi Veskimägi selgitas, et varusid kontrollitakse pisteliselt. Riiulifirmade ja tankistide puhul, kelle varusid ega vara enam konfiskeerida ei saa, maksab spekuleerimise sisuliselt kinni riik. Viimaste arvestuste kohaselt küünib trahvisumma 250 miljoni kroonini.

Nädala eest valitsusse jõudnud kaks seaduseelnõu lubasid varude soetajaid trahvida kuni 50 000 krooniga, kuni kolmeks aastaks vangi panna ning kauba ära võtta.

Veskimägi kinnitas, et valitsus jõudis kokkuleppele karistusseadustikku varude soetajatele mitte rakendada.

Justiitsminister Ken-Marti Vaher kommenteeris eile: ?Kriminaliseerimine peaks olema viimane samm, kuid riigi huvid peavad olema täidetud.?

Trahvide ja laovarude maksustamise ning kaitsetollide kehtestamise kõrval on ametnikud kaalunud ka varianti riigieelarves puudu tulev raha kasseerida sisse laopindade omanikelt.

Enim puudutavad laovarud piimatööstust, kes vabakaubanduse tingimustes on tootmise kõrval tegelenud Ida-Euroopast toodud piimapulbri Euroopasse vahendamisega. Statistika näitab ka ohtrat suhkru sissevedu, mida hulgimüüjate sõnul viiakse Eestist salakaubana edasi Lätti ja Leetu. ÄP küsitletud suurtootjad suhkruvaru soetanud ei ole.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:09
Otsi:

Ava täpsem otsing