Swedbanki juhiks saab asedirektor

Tõnis Arnover 30. jaanuar 2004, 00:00

Swedbanki senine tegevdirektor 57aastane Birgitta Johansson-Hedberg teatas detsembris üllatuslikult soovist eelpensionile minna. Et vaevalt neli aastat tagasi tegevdirektoriks saanud Johansson-Hedberg oli teinud head tööd ning panga tulemused olid suurepärased ja aktsia kõrgseisus, siis spekuleeris Rootsi press, et tema lahkumise põhjuseks on teravnenud vastuolud panga nõukogu esimehega. Ent nii nõukogu esimees Carl Eric Stahlberg kui ka Johansson-Hedberg lükkasid selle väite kategooriliselt ümber, kinnitades, et mingit konflikti ei olnud.

?Soovin lahkuda hetkel, kui pangal läheb hästi ja kui valitseb üksmeel arengustrateegia suhtes. Tahan nüüd oma elus midagi muud ette võtta,? ütles Birgitta Johansson-Hedberg, kelle valitsus nimetas hiljuti Umea ülikooli nõukogu esimeheks ja kes kolmapäeval valiti ka kriisis kindlustusfirma Skandia nõukogu liikmeks. Viimane amet kiirendas tema lahkumist, kuna tal tekkis huvide konflikt, sest Swedbank ja Skandia on mitmes vallas konkurendid.

Kohe, kui tema tagasiastumine teatavaks sai, algasid oletused, kes võib tõusta Swedbanki uueks juhiks. Võimalike kandidaatidena sellele Rootsi ärielu ühele prestiižikamale kohale mainiti SEBi panga endist asetegevdirektorit 49aastast Monica Canemani, Swedbanki asetegevdirektorit 52aastast Annika Wijkströja teist asetegevdirektorit 55aastast Jan Lidéni.

Eelmisel nädalal teatavaks tehtud valik langes Jan Lidénile, kes on panga majandus- ja finantsdirektor ja Stockholmi piirkonna juht. Jan Lidéni on nimetatud ka nõukogu esimehe Stahlbergi soosikuks. Nimelt just Stahlberg oli see mees, kes pärast seitse aastat pangast eemal olekut naasis 2002. aastal Swedbanki nõukogu esimeheks ja tegi Jan Lidénist järgmisel aastal asetegevdirektori, kui Nils-Fredrik Nyblaeus samuti üllatuslikult tagasi astus ja asus tööle konkurentpanka SEBi.

Lidénil on pangas hea maine, tema tugevamaks küljeks peetakse müüki ja nõrgemaks panga rahvusvahelist tegevust.

Suuri muudatusi juhi vahetumine Swedbankis kaasa tuua ei tohiks, sest Lidén nimetas oma esmaülesandeks jätkata nõukogu väljatöötatud strateegia elluviimist, mille eesmärk on suurendada klientide arvu Rootsis jt Põhjamaades ning Eesti, Lätis ja Leedus.

?Taanis ja Balti riikides läheb meil väga hästi, kuid Norras mitte nii väga ja Soomes ei ole me loodetud arengut saavutanud,? kommenteeris ta hetkeolukorda Rootsi uudisteagentuurile Direkt.

Suuremaid pankade ühinemisi Swedbanki juht Põhjalas lähiajal ette ei näe. ?See asi sai selgeks, kui 2001. aastal luhtus meie ühinemine SEBiga. Kuid kindlasti ei välista see muudatusi väiksemate pankade turul. Nii ostsime ju meiegi aasta tagasi HSB Banki,? ütles Jan Lidén.

Jan Lidéni aastapalgaks tegevdirektori ametis on 6,5 miljonit Rootsi krooni (üle 11 mln Eesti kr) ilma lisaboonusteta. Lisaks arvestatakse talle aastas pensionimakseteks 3,5 Rootsi miljonit krooni.

Erinevalt Johansson-Hedbergist ei ole tal õigust enne 60aastaseks saamist eelpensionile minna.

- Omandas inseneri eriala ja alustas 1974. a töötamist ravimikonsultandina firmas Merck, Sharp & Dohme.
- 1978 Wellcome Foundation
- 1980. aastatel juhtivatel kohadel neljas meditsiinifirmas, viimasena Cederroths
- 1990. panganduses. Alustas Sparbankenis tööstuslaenuosakonna asejuhina
- 1992 panga finantsdirektor ja 1995 asetegevdirektor, juhtis eluasemelaenuüksust Spintab.
- 1997. aastal ühinesid Sparbanken ja Föreningsbanken Föreningsparbankeniks (Swedbank), selle järel juhtis investeerimispanka Swedbank Markets ja panga IT-osakonda.
- 2003 asus juhtima panga tegevust Stockholmi regioonis, kus Swedbank konkurentidele alla jääb, ning sai majandus- ja finantsdirektorina ülesandeks korrastada kogu kontserni pangakontorite võrk.
- 2004 veebruar Swedbanki tegevdirektor, aastapalgaga 6,5 miljonit Rootsi krooni.
Allikas: Dagens Industri, Svenska Dagbladet

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing