Talvine sanatoorium - kõrvalnähtudeta antidepressant

Katri Soe 30. jaanuar 2004, 00:00

Sanatoorium on võimalus ära sõita, telefon välja lülitada, unustada tähtajad ja tegeleda lõpuks ometi kõige tähtsamaga ? iseendaga.

Pidev kiirustamine, stress ja ajapuudus võivad viia selleni, et ununevad iseenda vajadused. Meelde tulevad need siis, kui energia ja inspiratsioon otsa lõpevad ja halvemal juhul juba ka kusagilt valutama hakkab. Sellepärast on hea enne, kui see vältimatult vajalikuks osutub, aeg maha võtta ja süveneda Eesti sanatooriumides pakutavatesse võimalustesse. See on tervislik ja mõnus ning tulemused ei lase end kaua oodata.

Lühend SPA tähistab ladinakeelset tõde sanus per aqua ehk tervis vee läbi. Teatavasti avastas juba moodsa arstiteaduse isa Hippokrates, et vesi pole hea mitte ainult pesemiseks ja joomiseks, vaid et see on muuhulgas ka tervislik. Vanad roomlased, kellel oli mäletatavasti pingeline ja väsitav seltskonnaelu, teadsid samuti, kui hästi aitab kurnatud keha jõudusid taastada regulaarne termide külastamine. Inimest tõmbab vee poole. See on ürgelement, milles me kõik oleme sündinud ning vaevalt leidub kedagi, kes ennast soojas vees mõnusalt ei tunneks.

Ka Eesti sanatooriumides on loodud kõik eeldused selleks, et rutiinist välja saada, lõõgastuda ja uut energiat tankida. Võimalused selleks on peaaegu et ammendamatud, alates taimsete ürdiekstraktidega jala-, mulli-, keeris-, pärli- ja massaaživannidest, aroomi-, kivi-, mee-, laine-, vaakummaažist, parafiini- ja vetikamästest, aroomi-, muusika- ja valgusteraapiast, du?idest ja lõades näeks soolakambriga.

Müügijuht Jüri Kork määratleb Pühajärve SPAd kui kohta, kuhu tulla aktiivselt taastuma ? paari päevaga on võimalik sportides ja taastusravikeskuses pakutavat kombineerides patareid jälle täis laadida. Samas on taastumine tehtud Pühajärvel piisavalt luksuslikuks. Arhitekt Andres Alveri projekteeritud ujula ei ole pelgalt kahhelkividega ääristatud bassein, kus end edasi-tagasi ujudes hingetuks kroolida. Tegemist on kunstiteosega, mis loob uutmoodi tunnetuse ees laiuvast Pühajärvest, basseini paistvast taevast ja mõisapargist.

Talvisel ajal mõjuvad pärast sportimist hästi soojendavad protseduurid. Pühajärve SPAs tehakse näiteks kätele ja jalgadele kuumi parafiinivanne, vastavalt siis aprikoosiekstrakti ja teepuuõliga. Parafiinivannid panevad käed- jalad mõnusalt surisema ja parandavad pikemas perspektiivis verevarustust. Väidetavalt ei hakka juba pärast kolmandat korda liikmed suusamäel enam külmetama. Mõnusalt soojendab luud-liikmed lahti ka savikottidega tehtav süvasoojendus.

Eriliselt luksuslik on aga massaaž laavakividega. Lihvitud ja poleeritud musta laava tüoojendatakse umbes 50 kraadini, asetatakse piki selgroogu, kõe, käle ja varvaste vahele. Kuumad laavakivid eraldavad soojust, mis kandub edasi lihastele ja näidele. Tulemuseks on süõstus, mida muidu on võlik saavutada ainult meditatsiooniga. Avanevad keha energiakeskused, aitab lihaspingete, seljahäde, stressi ja kurnatuse puhul üti. Massaažilaualt tõv inimene ei ole enam see, kes mõ tunnid tagasi töua tagant püõs.

Tõsisemate tervisehädade puhul tuleks uurida rohkem raviga tegelevate sanatooriumide võimalusi, nagu näiteks Toila või Värska SPAd.

Toila eeliseks on müügijuht Villu Pungi sõnul professionaalsus. Omal ajal kaevuritele taastusraviks rajatud sanatooriumi personal on pea täies mahus endine. See tähendab, et tegemist on enamikus küll vene keelt kõnelevate, kuid aastatepikkuse kogemusega ja oma tööd hästi tundvate massööridega. Aukartustäratav on ka Toila Sanatooriumi tehnikapark, ehk siis kõikvõimalikud elektriraviaparaadid ja ravivannid. Eksootilisematest vannidest, mida Toilas saab nautida, võib nimetada sooltepuhastusvanni, süsihappegaasi- ja kontrastvanni. Sagedase nohu ja muude hingamisteede hädade vastu aitab hästi soolakamber. Tegemist on ruumiga, kus puhutakse õhku kuivatatud ja jahvatatud soolatolmu, mida poole tunni jooksul sisse hingatakse. Soolane õhk mõjub hästi tihti nohus-köhas olevatele lastele, aga ka astmaatikutele ja teistele hingamisteede probleemidega hädasolijatele. Väidetavalt aitab soolakamber ka neid, kes soovivad suitsetamisest loobuda. Kambri idee pärineb soolakaevandustest. Nimelt märgati, et neis töötavad kaevurid ei põdenud kunagi hingamisteede haigusi.

Värska on kuulus eelkõige oma Lämmijärvest ammutatava ravimuda ja maa-alusest veehorisondist pärit mineraalvee poolest. Vesi voolab kraanist välja 520 (Värska-4), 460 (Värska-5) ja 600 (Värska-6) meetri sügavuselt ning see on erineva mineraalsoolasisaldusega. Muda ja vee hoolikalt doseeritud koosmõjul on võimalik lahti saada luu-, lihaste- ja liigesepõletikest, ainevahetusehäiretest peavalu ja unetuseni.

Värska lisaväärtuseks on võimalus pärast esimest pingetest vabanemist massaažide, mineraalvee- ja mudavannide abil ka enesesse süalt sisse vaadata. Kord päas saab treeneri juhendamisel teha joogaharjutusi. Veelgi paremaks lõstuseks on võlik kombineerida seda pikkade jalutuskäudega ükonna metsades. Vahelduseks suitsusele õkõile võselle kõ vahepeal kohalikus füris taimeteed nautida.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:37
    Otsi:

    Ava täpsem otsing