PM: Eesti kitsed kaotasid toetusraha

30. jaanuar 2004, 08:23

Eesti kitsed jäävad alates tänavusest ilma iga-aastasest ligi 250kroonisest toetusest, sest ELis saavad tugiraha vaid mägistes piirkondades kasvavad kitsed.

Eesti suurima kitsekasvatustalu pidajad Anu ja Neeme Koorem Läänemaalt pöördusid Riigikogu maaelukomisjoni poole, soovides, et jätkuks vähemalt nende loomade toetamine, kes kuuluvad jõudluskontrolli alla, kirjutab Postimees.

Kitsekasvatajaid ei rahulda toetuste lõpetamise ametlik selgitus, et Euroopa Liidus pole seda ette nähtud.

Eesti natuke enam kui tuhandest kitsest asub Kooremite juures Tubri talus kevadel lüpsile 70 looma.

«Kui Euroopa Liidus on mõningad arusaamad kaheldava väärtusega, ei peaks Eesti riik neid vigu kordama,» leidsid Kooremid pöördumises maaelukomisjonile.

Nad lisasid, et näiteks Lätis toetatakse ka praegu iga kümnepealise või suurema lüpsikarja jõudluskontrolli alla kuuluvat kitse vähemalt 40 latiga aastas, mis teeb Eesti rahas umbes tuhat krooni.

Kooremid tõdesid, et Eesti kitsekasvatus on veel sisuliselt välja arendamata, mistõttu kitsepiim kui oluline dieettoit on ametlikus kaubanduses saadaval vaid importkaubana ja sedagi kõrge hinnaga: üle 50 krooni liitri eest.

Talunike hinnangul tähendaks toetuste kadumine rahvusliku kitsekasvatuse lõppu ning muudaks olematuks ka viimase kümne aasta riiklikud kulutused kitsede jõudluskontrollile.

Põllumajandusministeeriumi pressinõunik Iiris Saluri tunnistas, et senise 244kroonise kitsetoetuse lõpetamise tingis Eesti astumine Euroopa Liitu.

«Euroopa Liidus toetatakse vaid mägipiirkondades kasvatatavaid kitsi, keda lisaks piima saamisele peetakse ka liha pärast,» rääkis Saluri. «Meil jääb ainuüksi Munamäest väheks.»

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing