Ülo Toomsalu • 2. veebruar 2004 kell 6:10

PM: Haabersti hiigelristmiku ehitus lükkub määramata ajaks edasi

Pealinna ühe suurema liiklussõlme - Haabersti ristmiku - ümberehitus kolmetasandiliseks ähvardab teadmata ajaks seisma jääda.

Abilinnapea Jüri Ratase hinnangul ei võimalda puudulikud seadused projektiga edasi minna. «Linnavalitsus pole küll lõplikku otsust langetanud, kuid minu arvates tuleks projekt praegu katki jätta ja oodata ära, kuni riik on vastavad seadused valmis teinud,» tunnistas Tallinna teedeehituse eest vastutav Ratas Postimehele.

Linn kavatses uue kolmetasandilise ristmiku ehitaja leidmiseks alustada riigihanget juba eelmise aasta lõpus, kuid see jäi tegemata, sest rahandusministeeriumi hinnangul oleks ristmiku ehitamine kasvatanud linna laenukoormuse üle seaduses lubatud piiri.

Linn alustas seejärel ministeeriumiga läbirääkimisi leidmaks viisi, kuidas saaks avaliku ja erasektori koostööna valmivat ristmikku siiski ehitada nii, et see ei suurendaks linna laenukoormust. Ratase sõnul selgus siis, et ministeerium on alustanud vastavaid koostööprojekte puudutavate seaduste täpsustamist.

Senise kava kohaselt ehitaks erafirma ristmiku valmis ja hooldaks seda 25 aastat. Tallinn ostaks ristmiku erafirmalt 25 aasta jooksul välja, makstes selle eest kokku 1,3 miljardit krooni ehk ligi 50 miljonit krooni aastas.

Rahandusministeeriumi pressiesindaja Madis Idnurm ütles, et ministeerium tegeleb praegu avaliku ja erasektori koostööprojektide raamatupidamislikku kajastamist puudutava regulatsiooni väljatöötamisega ning need põhimõtted hakkavad tõenäoliselt kehtima 2005. aastast.

Idnurm märkis samas, et linna poolt seni ministeeriumile esitatud koostööprojekt tähendaks linna laenukoormuse kasvu ja ka uus regulatsioon seda ei muudaks. Tema sõnul tuleb pealinnal kogu projekti muuta, kui omavalitsus tahab, et ristmiku rajamine ei kasvataks linna laenukoormust.

Seadusega ei tohi omavalitsuse laenukoormus ületada aasta tulude mahust 60 protsenti ja Tallinn on ka ilma Haabersti ristmikuta jõudnud pea lubatud piirini.

Hetkel kuum