Ameerika Hääl jätab hüvasti

Inno Tähismaa 04. veebruar 2004, 00:00

Aastate jooksul paljude eestlaste mällu sööbinud lause ?Siin Ameerika Hääl, Washington, tere õhtust head kuulajad Eestis!? ei kosta enam ilmselt kunagi, sest USA välisringhäälingu direktorite nõukogu otsustas saadete edastamise lõpetada 27. veebruaril. Eile tuli eestikeelsete saadete lõpetamise kohta ka ametlik kinnitus. On teada, et kokku pannakse kinni seitse keelt: eesti, läti, leedu, slovakkia, sloveenia, rumeenia ja bulgaaria. Need riigid saavad aprillis NATO liikmeks.

Koos Ameerika Häälega lõpevad ka raadiojaama Vaba Euroopa eestikeelsed saated. Vaba Euroopa kõlas eesti keeles eetris viimast korda 30. jaanuaril.

Kohalik eestlaskond on jaama eestikeelsete saadete säilitamise nimel teinud mitu aastat lobitööd, ent see ei kandnud vilja. Ameerika Hääles kolmteist aastat uudisteosakonnas ja Euroopa osakonna asedirektorina töötanud Vello Ederma ütles, saated oleks pidanud jätkuma, sest need on osa USA public diplomacy?st (avalik diplomaatia ? toim.), milleks oli loodud USIA (USA Informatsiooniagentuur ? toim.). ?Usun, et kui mõnel uuel presidendil on aru peas, siis ta võib Balti saated tagasi tuua,? märkis Ederma. Ta lisas, et Balti osakondade sulgemine teeb USA poliitikale suurt kahju Eestis, Lätis ja Leedus. ?Kuid sellest saab Valge Maja aru alles siis, kui on liiga hilja.?

Eestikeelseid saateid vahendab praegu neli inimest. Vähem kui kuu aja pärast kustutavad Washingtoni peakorteri büroos tule juhataja Markus Larsson, toimetajad Ats Joorits ja Marika Urb ning New Yorgi stuudios Neeme Raud.

Peaaegu kümme aastat Eesti osakonda juhtinud Larsson seob oma plaanid Eestiga. ?Loodan siin veel aastakese olla, aga üldiselt plaanin Eestisse tulla,? ütles ta. ?Käisin läinud nädalal Tallinnas ja ostsin korteri. Põhielamise tahan aga Viru-Nigulasse teha, kus mul on talu.?

Neeme Raud ja Ats Joorits jäävad USAsse. ?Ma ise jään vähemalt kuni selle valmishooaja lõpuni ehk järgmise aasta jaanuarini, kui uus president ametisse vannutatakse, New Yorki, et toimuvat Postimehele ja ETV-le kajastada. Eks edasi näeb,? rääkis Raud. Ta lisas, et Eesti peale tõsiselt ei mõtle, sest sai eelmise aasta lõpus Columbia Ülikoolist rahvusvaheliste suhete magistri kraadi ja kavatseb seda rahvusvahelises töös testida. Joorits lõpetab augustis samuti magistriõpingud ja asub tööle Seattle?is.

Jaama ainsalt naistöötajalt Marika Urbilt ei õnnestunud plaanide kohta vastust saada, aga tõenäoliselt naaseb ta Eestisse, kus töötas varem raadioajakirjanikuna.

Ameerika Hääle saated, peamiselt Euroopa keeltes, läksid esimest korda eetrisse Eesti Vabariigi aastapäeval, 24. veebruaril 1942. Esimesed, saksakeelsed sõnad olid: ?Siin Ameerika Hääl. Uudised võivad olla head või halvad. Meie räägime teile tõtt.?

Eestikeelsete saadetega alustati New Yorgi stuudiotest 3. juunil 1951. Kaks aastat hiljem toodi jaam üle Washingtoni, kus see liideti äsja asutatud USA Informatsiooniagentuuriga. Ka viimane on tänaseks suletud.

Ameerika Hääles algusaastatel töötanud inimesed esinesid peamiselt varjunimede all, et vältida ebameeldivusi Eestisse jäänud sugulastele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. December 2011, 07:50
Otsi:

Ava täpsem otsing