Gunnar Okk: investeerimiskava tuleb üle vaadata

06. veebruar 2004, 16:10

Eesti Energia juhatuse esimehe Gunnar Oki sõnul tuleb elektri tootmise investeerimiskava üle vaadata.

<B>Majandusministeerium valmistab ette elektrituruseaduse muudatust, mille kohaselt võiks Eesti elektrituru viiendiku ulatuses avada juba 2005st aastast. Mis on teie seisukoht sellisele seaduse muudatusele? </B>

Energiapoliitikat Eestis juhib majandus- ja kommunikatsiooniminister ja Eesti Energia kui äriühing sellest poliitikast ka lähtub. Eesti Energia käitub nendes raamides, mida aktsionär talle ette seab nagu iga teine normaalne äriettevõte.

<B>Mida selline muudatus Eesti Energia jaoks kaasa tooks? Kas ka muudatusi investeerimiskavas? </B>

Eesti Energia nõukogu poolt 22. jaanuaril kinnitatud investeeringute kava lähtus elektrituru avanemise Euroopa Liiduga kokku lepitud ning kehtivas elektrituru seaduses sätestatud ajakavast. Sõltuvalt turu avanemise ulatusest ja kiirusest, tuleks uuesti vaatluse alla võtta nõukogu poolt kinnitatud investeerimiskava elektri tootmise osa. Investeeringud elektrivõrku ei sõltu vähimalgi määral elektrituru avanemise ulatusest või kiirusest.

<B>Ajakirjanduses on arutletud, et varasem turu avanemine võib Eesti Energiale kaasa tuua raskusi laenude saamisel. Kas on juba kosta olnud konkreetseid noote laenuandjate poolt? </B>

Ei ole.

<B>Kas seadusemuudatus tooks kaasa elektri hinna tõusu? Millises ulatuses? </B>

Siin tuleb teha olulist vahet vabaturu ja kinnise turu vahel. Võib ennustada, et lisanduval vabaturul tänu konkurentsile importelektriga hinnad langevad. Mis puudutab järelejäävat kinnist turuosa, siis turu kiirem avanemine ei tohiks mõjutada käesoleval aastal eesseisvat hinnatõusu. Varem avaldatud majandusministeeriumi hinnangu kohaselt võib elektri hind pikemas perspektiivis siiski kokkuvõttes kasvada.

<B>Kes saaksid elektrituru avamisest kasu, kes kahju? </B>

Elektrituru kiirema avamise mõju on väga mitmekülgne. Selged võitjad lähema kahe kolme aasta jooksul on lisanduvad ca 30 uut vabatarbijat.

<B>Millised firmad lisaks Fortumile võiksid olla huvitatud Eesti elektriturule sisenemisest või siin laienemisest? </B>

Lisaks Fortumile, kes on Eestis juba pikalt tegutsenud, signaliseeris üsna hiljuti oma selget huvi Eesti turule siseneda Vene energiamonopol RAO Rossija.

<B>Kas majandusministeerium on eelnõu ettevalmistamisel konsulteerinud ka Eesti Energiaga? </B>

Eesti Energial on toimunud majandusministeeriumiga selleteemaline arutelu.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing