Suurbritannia ootab eestlasi oma tööjõuturule

Nigel Haywood 09. veebruar 2004, 00:00

Ma olen rõõmus, et Äripäev andis mulle võimaluse vastata küsimustele, mis tõstatati 4. veebruaril ilmunud artiklis "Eri riigid seavad Ida-Euroopa tööjõule üha enam tõkkeid".

Alustaksin ühe selgitusega. Suurbritannia ei ole muutnud oma seisukohta, mis puudutab juurdepääsu meie tööjõuturule pärast Euroopa Liidu laienemist. 1. maist saavad eestlased, kes soovivad tulla Suurbritanniasse tööle, seda ka teha.

Esiteks sellepärast, et me usume, et Euroopa taasühinemine peab tähendama kõikide Euroopa kodanike õiglast ja võrdset kohtlemist. Teiseks sellepärast, et me usume, et avatud ja paindlikud tööjõuturud aitavad hoida kõrgel ELi konkurentsivõimet. Ja kolmandaks sellepärast, et see on kasulik meie enda majandusele, kus on palju vabu töökohti eelkõige oskustööjõule.

Suurbritannia paindlik tööjõuturg on meie eduka majanduse tähtsamaid edasiviijaid. 4. veebruari Äripäeva artikkel jättis oma Euroopa riikide tööjõupuudust kajastavast tabelist Suurbritannia töötusprotsendi kogemata välja. See näitaja on 5% - üks ELi madalamaid töötuse protsente ja üks tähtsamaid põhjuseid, miks meie liidu laienemise mõjude suhtes rahulikud oleme. Soovin ka rõhutada, et käesoleva aasta 1. maist tohivad Suurbritannias õppivad Eesti üliõpilased töötada, et oma õpinguid rahastada. Samuti langeb eestlaste jaoks Eesti ELiga liitudes kõvasti Suurbritannia ülikoolides õppimise tasu. Nii et me ootame oma riiki ka andekate üliõpilaste voolu, kes annaksid oma panuse meie kultuuri ja majandusse.

Mida Briti peaminister Tony Blair eelmisel nädalal parlamendis püüdis selgitada, oli see, et me ei talu inimeste Suurbritanniasse elama asumist eesmärgiga seal ebaseaduslikult tööle asuda või lõigata kasu meie sotsiaaltoetuste süsteemist. Selle vastu astume me jõuliselt. Kes käib tööl, peab maksma ka makse ja riiklikku kindlustust. Kes soovib tööle asuda musta tööjõuna, pole meile oodatud.

Toetused on seotud püsiva Suurbritannias elamisega. 1. maist viime ka sisse rea uusi meetmeid, mis muudavad meie toetuste süsteemi haldamise veel rangemaks - tahame olla kindlad, et seda ei saa kuritarvitada.

Meist on väga mõistlik olla ranged nendega, kes püüavad tulla Suurbritanniasse selleks, et meie süsteeme kuritarvitada. Kuid seda ei tohi segi ajada sooja vastuvõtuga, mis ootab seaduslikke töötajaid, kes tulevad meie majandusse oma panust andma. Ootan rõõmuga, et näen eestlasi kasutamas oma oskusi - haridust, keeleoskust, töökust ja edasipüüdlikkust - et konkureerida meie tööjõuturul.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:10
    Otsi:

    Ava täpsem otsing