VEBi testhagi Kunda Tehase vastu kukkus läbi

09. veebruar 2004, 12:29

Lääne-Viru maakohus jättis aegumise tõttu rahuldamata Vnesekonompanga (VEB) nõudel põhineva hagi Kunda Tehaste vastu.

Asi on kahel korral olnud Riigikohtus.

'Tegemist oli nn ?testhagiga?, mille rahuldamise korral järgneksid nõuded mitmete äriühingute ja riigi vastu,' kommenteeris advokaat Leon Glikman.

Alates 2000. aastast käis VEBilt võla ära ostnud Vene ärimeestele kuuluv offshorefirma Cleider Projects kohut ASiga Kunda Tehased, kes laenas VEBist ligi 1,9 miljonit dollarit seadmete ostmiseks, kuid andis raha üle ASile Est-Stein. Riigi poolt likvideerimisele määratud Kunda Tehaste juhtkond otsustas VEBi laenu ettevõtte bilansist kustutada. Nõue on kasvanud ligi 71 miljoni krooni suuruseks.

Praeguse kohtuprotsessi käigus nõuab Cleider Projects Kunda Tehaselt 735 tuhande krooni suuruse summa tasumist.

Glikman on kohtu otsusega rahul.

'Hagejale soodsa otsuse puhul oleks pank tulnud välja ka teiste nõuetega, mida on kokku 740 miljonit krooni. Ega muidu poleks neil olnud mõtet aastaid menetleda ühte pisikest võlga, see oli ilmselgelt testimine, kas läheb läbi,' nentis Glikman. 'Katsetust oli hea teha offshore kaudu, nendelt on ka praktiliselt võimatu kohtukulusid tagasi nõuda.'

Vaidlus on käinud riigikohtus kaks ja ringkonnakohtus kolm ringi. Glikmani arvates kaebab Cleider Projects tõenäoliselt ka tänase otsuse edasi.

'Kuigi minu hinnangul on nad väga viletsas seisus,' ütles Glikman.

Samal ajal, kui tekkis Eesti ettevõtete võlgnevus VEBile, külmutas pank 1991. aastal 0,35?1,2 miljardi krooni väärtuses Eesti valitsuse, kommertspankade ja Eesti Panga vahendeid, arvestades selle Eesti NSV osaks Nõukogude Liidu välisvõla tasumisel.

Offshore-firma Cleider Projects juht Dmitri Nikolajev on Äripäevale öelnud, et Venemaa välismajanduspanga VEB poolt talle võlgade sissenõudmiseks üle andnud nimekiri Nõukogude Liidu lõpuaastatel VEBist laenu saanud kuueteistkümne Eesti ettevõttega sisaldab võlasumma koguulatus 740 miljoni krooniniga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing