Elektriturg avaneb suurtarbijatele 2006

Heidit Kaio 10. veebruar 2004, 00:00

Energiaturu osaline avamine võib Eesti Energia juhatuse esimehe Gunnar Oki hinnangul tuua kaasa hinnatõusu suletud turuosa tarbijatele. ?Pikemas perspektiivis tekib surve suletud turuosa hindade tõusuks,? ütles Okk. Tema sõnul ei mõjuta elektrituru kiirem avamine Eesti Energia poolt lähiajal energiaturu inspektsioonile esitatavat hinnataotlust.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumil on valmis ettepanek avada elektriturg 2006. aasta alguses suurtarbijatele, kes kasutavad elektrit üle 20 GWh aastas. 15 suurettevõttel on võimalus leida turult soodsaim pakkumine.

2008. aastal avaneks turg veel 35?40 ettevõttele, kes tarbivad aastas 10 GWh aastas. See tähendaks turu avanemist 20 protsendi ulatuses.

Praegu on turg juba avatud kuuele ettevõtetele, kes tarbivad elektrit üle 40 GWh aastas, neist ainult üks ostab elektrit väljastpoolt Eesti Energiat.

Metallitootja Silmet impordib elektrienergiat Leedust Eesti Energiaga võrreldes oluliselt madalama hinnaga. ?Meile on see otsus end kõigiti ära tasunud,? ütles Silmet Grupi omanik ja tegevjuht Tiit Vähi. ?Energia, mida me ise ära ei kasuta, selle müüme edasi.?

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi nägemus on, et turu avanedes 2006. aastal toodavad vajaliku energia hajali üle Eesti asuvad kohalikud elektri ja soojuse koostootmisjaamad, sellised, nagu praegu on Iru soojuselektrijaam.

?Elektri importi ei tahaks lubada,? ütles Einari Kisel, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi energeetika osakonna juhataja. Energia impordilubade väljaandmist piirates loodab ministeerium vältida dumpinghinnaga elektri sissevoolu.

Et elektrienergia import-eksport saab toimuda turgude vastastikuse avatuse põhimõttel, saaks elektrit Eestisse importida Lätist; pärast merekaabli ehitust ka Soomest ja Leedust, kuigi alates 2005. aastast alustab Leedu Ignalina tuumaelektrijaama järk-järgulist sulgemist.

Vene tootjatel pole võimalik eksportida elektrit Euroopa Liidu riikidesse, sest Venamaa tootmistingimused ei vasta liidu nõuetele.

Ministeeriumi kava kohaselt oleks elektri väiketootjatel juba 2006. aastal võimalus müüa elektrienergiat müügiettevõtete kaudu tarbijatele. ?Vaevalt et Eesti Energia sellest huvitatud on, aga näiteks Fortum Energia küll võib olla,? ütles majandus- ja kommunikatsiooniminister Meelis Atonen.

Ministri hinnangul ei tohiks turu avamine mõjutada väiketarbijate elektri hinda. ?Seni on Eesti Energia toonud hinnatõusude põhjuseks investeerimisvajaduse. Seoses muutustega turul võiks see väheneda,? ütles Atonen.

Gunnar Oki hinnangul elektrivõrgu investeerimisvajadused ei muutu, küll aga tuleb üle vaadata investeerimiskava elektri tootmisse. ?Millises mahus elektrituru kiirem avanemine investeerimiskava muudab, on hetkel veel vara öelda,? ütles Okk.

Praegu moodustab Eesti Energia elektrijaamade osa üle 98 protsendi Eesti elektritoodangust.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing